2018 Track and Field Leaderboard: Girls Relay Events

Track in Kansas Leaderboard from Carol Swenson
By: Carol Swenson
Apr 23, 2018

Share This Story:

2018 Kansas Prep Track & Field Leaderboard - Sports in Kansas/Track in Kansas from Carol Swenson

GIRLS RELAYS

(UP-DATED 04/22/18)

Coaches, please send your complete meet results, noting whether the meet was hand-timed or FAT.

Times listed to hundredths have been verified as FAT.   Hand-timed preliminary marks are not considered for listing, only hand-timed finals.

( h: Times are listed using the +0.24 difference between hand and fully automatic times (i.e., 10.5 hand = 10.74 FAT) for races of less than one lap and +0.14 for races of one lap or longer.)

Marks with classifications preceding are Class Leaders when not among top 10-15 yearly performances.

*       Junior

**     Sophomore

***    Freshman

****  8th Grade

(x)    KSHSAA Approved School

+      Known legal wind

&      Summer meet.  Did not compete for KSHSAA approved school during spring season

4x100 M RELAY

(46.86/47.87/47.7)

Newton (5A)                                        48.23

   (StR 46.86p, #1 A-T KS HS, 2017)

Leavenworth (5A)                                  49.17

Hutchinson (6A)                                    49.39

Wichita SE (6A)                                    49.46

Olathe South (6A)                                 49.49

Olathe Northwest (6A)                           49.50

Olathe North (6A)                                 49.82

Olathe NW (6A)                                   49.94

Gardner-Edgerton (6A)                           49.97

SM East (6A)                                        49.9h

Lawrence (6A)                                      50.13

Junction City (6A)                                  50.29

SM West (6A)                                      50.30

Bishop Carroll (5A)                                50.51

Council Grove (3A)                               50.6h

St James Academy (5A)                           50.71

Andale (4A)                                         50.77

Gardner-Edgerton (6A)                           50.80

SM Northwest (6A)                                50.85

BV West (6A)                                       50.8h

Paola (4A)                                            50.8h

Norton Community (3A)                         50.96

McPherson (4A)                                    51.0h

Bishop Carroll (5A)                                51.18

SM South (6A)                                      51.20

Lansing (5A)                                         51.21

Blue Valley-OP (6A)                               51.31

Concordia (4A)                              (51.60)  51.3h

Augusta (4A)                                        51.40

Tonganoxie (4A)                                   51.41

Garden Plain (3A)                                  51.55

2A: Moundridge (2A)                              51.91

1A: Lakeside (1A)                                  52.14

 

 

4x200 M RELAY 

(1:40.2/1:42.5)

SM East (6A)                                          1:45.95

Gardner-Edgerton (6A)                             1:47.45

SM West (6A)                                        1:48.33

Olathe NW (6A)                                     1:48.98

Olathe South (6A)                                   1:49.69

Blue Valley-OP (6A)                                 1:50.50

KC East Christian Academy (x)                   1:50.9h

St Thomas-Aquinas (5A)                           1:52.21

SM South (6A)                                        1:52.65

BV West (6A)                                        1:52.68

Emporia (5A)                                         1:52.91

Campus (6A)                                          1:54.41

Baldwin (4A)                                          1:54.41

St James Academy (5A)                             1:54.49

 

4x400 M RELAY

(3:53.0/3:55.29)

St James Academy (5A)                             4:00.64p

Hutchinson (6A)                                     4:06.85

BV Southwest (5A)                                  4:07.52

Newton (5A)                                         4:07.63

Pittsburg (5A)                                         4:10.32

Bishop Carroll (5A)                                 4:10.35

Andale (4A)                                           4:11.48

Tonganoxie (4A)                                     4:11.62p

Olathe South (6A)                                   4:12.04

Maize (5A)                                             4:12.32

Baldwin (4A)                                          4:14.21p

Leavenworth (5A)                                   4:14.62p

Derby (6A)                                            4:14.74

Paola (4A)                                             4:15.0h

Salina Central (5A)                                  4:15.36

Lawrence (6A)                                        4:15.49

Wellsville (3A)                                        4:15.79

Mill Valley (5A)                                       4:16.24

Dodge City (6A)                                     4:16.25

SM East (6A)                                          4:16.67

Andover Central (4A)                              4:16.72

Hesston (3A)                                         4:16.79

Olathe NW (6A)                                     4:16.89p

St Marys (3A)                                         4:16.9h

Bennington (2A)                                      4:17.17p

Gardner-Edgerton (6A)                             4:17.25

SM West (6A)                                        4:17.25

Norton Community (3A)                          4:17.25

BV North (6A)                                       4:17.82

St Thomas-Aquinas (5A)                           4:17.94

Junction City (6A)                                   4:17.97

1A: Golden Plains (1A)                             4:19.38

 

4x800 M RELAY

(9:20.63/9:29.61)

[y = 4x880 minus 2.8 sec]

St James Academy (5A)                             9:42.95

Olathe North (6A)                                  9:52.90

Mill Valley (5A)                                       9:57.56

SM East (6A)                                        10:02.80

BV Southwest (5A)                                10:05.22

SM North (6A)                                      10:08.88

SM West (6A)                                      10:10.50

Great Bend (5A)                                    10:11.19

BV North (6A)                                      10:12.59

BV West (6A)                                       10:16.55

St Thomas-Aquinas (5A)                          10:18.46

Wellsville (3A)                                      10:20.40

Bennington (2A)                                    10:22.24

Baldwin (4A)                                        10:22.31

Newton (5A)                                        10:23.80

Maize (5A)                                           10:24.46

Olathe East (6A)                                    10:24.73

Olathe NW (6A)                                   10:25.85

TMP-Marian (3A)                                   10:25.89

Eudora (4A)                                         10:26.95

Garden City (6A)                                   10:27.13

Clearwater (4A)                                    10:27.67

Basehor-Linwood (4A)                            10:28.04

Sabetha (3A)                                        10:28.5h

Norton Commuity (3A)                          10:29.02

Hanover (1A)                                       10:29.13

Abilene (4A)                                         10:29.8h

Derby (6A)                                          10:29.94

BV Northwest (6A)                                10:30.38

Dodge City (6A)                                    10:30.90

Lakin (3A)                                            10:31.29

Berean Academy (2A)                             10:31.56

Scott Community (4A)                            10:31.59

Manhattan (6A)                                     10:31.80

 

4x1600 M RELAY

(20:33.74/22:20.84)

[y = 4x1-mile – 5.5 sec]

BV North (6A)                                   21:56.61

   (#5 A-T KS HS)

Manhattan (6A)                                  22:02.44

   (#7 A-T KS HS)

BV West (6A)                                    22:30.53

   (#18 A-T KS HS)

BV Northwest (6A)                                22:46.95

SM North (6A)                                      22:53.49

Free State (6A)                                     22:59.18

SM West (6A)                                      22:59.60

Olathe North (6A)                                 23:41.22

St Thomas-Aquinas (5A)                          24:00.81

Basehor-Linwood (4A)                            24:13.60

 

800 M SPRINT MEDLEY RELAY

Christ Prep (x)                                       2:00.27

Bishop Miege (4A)                                   2:00.60

Baldwin (4A)                                          2:06.01

St James Academy (5A)                             2:06.91

Olathe South (6A)                                   2:09.22

 

1600 M SPRINT MEDLEY RELAY

BV Southwest (5A)                                  4:22.24

Leavenworth (6A)                                   4:26.91

Blue Valley-OP (6A)                                 4:30.67

Olathe West (6A)                                   4:34.21

Free State (6A)                                       4:37.50

Tonganoxie (4A)                                     4:39.66

St James Academy (5A)                             4:39.73

Olathe NW (6A)                                     4:41.53

Free State (6A)                                       4:41.62

SM East (6A)                                          4:43.21

SM West (6A)                                        4:43.22

Blue Valley-OP (6A)                                 4:44.48

BV West (6A)                                        4:44.50

 

DISTANCE MEDLEY RELAY

[y = 2.5-mile medley minus 4.0 seconds]

St James Academy (5A)                           12:29.78

BV North (6A)                                      12:55.83

Olathe North (6A)                                 13:02.78

SM East (6A)                                        13:07.54

SM Northwest (6A)                                13:08.48

BV West (6A)                                       13:13.25

SM North (6A)                                      13:14.38

SM West (6A)                                      13:15.12

BV Southwest (5A)                                13:19.38

Mill Valley (5A)                                     13:23.91

BV West (6A)                                       13:34.55

Blue Valley-OP (6A)                               13:37.13

Mulvane (4A)                                        13:39.10

 

4x100 SHUTTLE HURDLE RELAY

Chaparral (3A)                                       1:08.86

Blue Valley-OP (6A)                                 1:09.04

Dodge City (6A)                                     1:09.13

BV Southwest (5A)                                  1:10.75

Garden Plain (3A)                                    1:13.32

Remington (3A)                                      1:14.46

Kapaun-Mt Carmel (5A)                            1:16.55

BV West (6A)                                              1:20.77

Marks have been gathered from available official meet results with special thanks to Heartland Timing and Black Squirrel Timing, regional descending order lists and yearly lists as compiled by the state’s news agencies.

Marks include those achieved in USATF sanctioned meets prior to 8/31/18.  Any corrections or additions would be appreciated.

This 2018  Top 10 List is available and up-dated periodically on Sports in Kansas/Track in Kansas at along with the Kansas All-Time Prep List. 

Up-Date as of 4/22/18

Carol R. Swenson

Phone: (620) 241-5452

Email:   swensonc@mcpherson.edu