Track & Field: Kansas All-Time List- Boys Running Events

All-Time Best Boys Running Events
By: Carol Swenson
May 12, 2018

Share This Story:

All-Time Kansas High School Bests
As of 5/20/18

(Times are listed using the +0.24 difference between hand and fully automatic times (i.e., 10.5 hand = 10.74 FAT) for races of less than one lap and +0.14 difference for races of one lap or longer.  w = confirmed windy mark, wind gauge rading of over 2.0 meters per second.)

BOYS
100 METERS
(y = 100y plus 0.9 seconds)

Oliver Bradwell, Wichita East (2010 – summer, no school team)....... 10.34

Mark Pickens, Topeka West (1983) ................................................................ 10.35

Joe Fisher, Valley Center (2011)……(10.3, 2010)...................................... 10.35

Mario Ponds, Wichita SE (1996).........(10.2 ‘98) .......................................... 10.36w
Wendell Gaskin, KC Washington (1991)..(10.45) ...................................... 10.37w

Ollie McGee, Wichita SE (2018)......................................... 10.38

Terrance Thomas, SM East (2006)..................................................................... 10.40w
Cleavon Dillon, Leavenworth (2001).......(10.52) ........................................ 10.42w

Marcel Carter, T-Shawnee Hts (1989)..(10.2 ‘88) ...................................... 10.43
Maurice Greene, KC Schlagle (1993).......(10.2) ........................................... 10.43

Joe Reagan, Seaman (2013)................................................................................... 10.43w

James Carter, Wichita East (1970)……(10.2yp).......................................... 10.2
Leonard Scott, Wichita South (1977) ............................................................. 10.2y
Ray Hill, KC Schlagle (1985).................(10.53).............................................. 10.2
Eniak Mpwo, Olathe North (1997).....(10.55 ‘96) ....................................... 10.2
Jesse Grove, Dodge City (1999) ....................................................................... 10.2w
Kenny Wilson, Liberal (2004) ............................................................................. 10.2

Will Livingston, SM West (2011)........................................................................ 10.2w
Evan Pierson, Olathe South (2007).................................................................... 10.45

Mike Appelhans, Hill City (1999).............(10.3) ............................................ 10.46

Adonis Saunders, Olathe North (2009)........................................................... 10.47

Xavier Sellers, Wichita West (2018)................................... 10.48

Deron Dudley, Wichita South (2018).................................. 10.49

Morgan Burns, Trinity-Wichita (2011)............................................................. 10.50

Eugene Baker, Wichita West (1979) ............................................................... 10.51
Ernest Greene, KC Schlagle (1989) ................................................................. 10.51
Drew Morano, St Thomas-Aquinas (2003).......(10.56) ............................. 10.51w

DeAnte Ambler, KC Schlagle (2013)................................................................ 10.51

Bryce Perry, Maize (2005) ................................................................................... 10.52
Randy Shepherd, Olathe North (2005).......................................................... 10.53

Terrance Thomas, SM East (2008)..................................................................... 10.53

Phillip Landrum, Wichita South (2018)............................... 10.54
Aaron Lang, Coffeyville (1981) ........................................................................... 10.3y
Danny Williams, Independence (1981)........................................................... 10.3y

Derrick Diggs, Wichita Southeast (1988)...................................................... 10.3
MiAmaicure Harris, Junction City (1988)...................................................... 10.3
Mike Williams, Junction City (1988)................................................................ 10.3
David Cooksey, Blue Valley North (1993).................................................... 10.3
Chris McClellan, Newton (1993)...................................................................... 10.3
Martez Young, KC Wyandotte (1994)........................................................... 10.3w
Eric Rosel, Liberal (1996/1997).......................................................................... 10.3
Shawn Maxwell, Quinter (1996)........................................................................ 10.3
John Moore, Hays (1999)..................................................................................... 10.3
Jeff Unruh, Montezuma-South Gray (2002).................................................. 10.3
A.J. Beaudry, Deerfield (2002)........................................................................... 10.3
Jameson Smith, Wichita NW (2003)............................................................... 10.3w

Jeremy Walker, Bonner Springs (2008)........................................................... 10.3

Jordan Hawkins, Buhler (2017)........................................... 10.3w

 

200 METERS
(y = 220y minus 0.2 seconds)

Roger Timken, Cimarron (1966)...................................................................... 20.7yw
Wendell Gaskin, KC Washington (1991)...................................................... 20.97
Oliver Bradwell, Wichita East (2010–summer, no school team).......... 20.99w

Maurice Greene, KC Schlagle (1993).............................................................. 21.00
Phillip Landrum, Wichta South (2018)................................ 21.02

Ollie McGee, Wichita SE (2018)......................................... 21.04

Henry Wiebe, Newton (1955)........................................................................... 20.8ys
Bob Hanson, Wichita East (1962)..................................................................... 20.8yw

Joe Fisher, Valley Center (2011)......................................................................... 21.12+

Melvin Lister, Leavenworth (1996).................................................................. 20.9
John Moore, Hays (1999)..................................................................................... 20.9w
Willis Letcher, Atchison (1963)......................................................................... 20.9y
Bill Kimble, Hoisington (1965)........................................................................... 20.9yw
Carey Borum, Coffeyville (1966)...................................................................... 20.9y
Frank Johnson, KC Wyandotte (1969)........................................................... 20.9yw
Charles Robinson, Great Bend (1970) ............................................................ 20.9yw

Wallace Hulse, Wichita East (1940).................................................................. 21.0sy

Charlie Tidwell, Independence (1955)............................................................ 21.0ysn
Duane McIntire, Gardner (1955)........................................................................ 21.0ys

Larry Pickering, WaKeeney (1962).................................................................. 21.0y
Bennie Gates, Pratt (1962) .................................................................................. 21.0y
Charles Robinson, Great Bend (1970)............................................................. 21.0y
Marcel Carter, Tecumseh-Shaw Hts (‘88).(21.33)..................................... 21.0
Mike Appelhans, Hill City (1999)............(21.46)........................................... 21.0

 

400 METERS
(y = 440y minus 0.3 seconds)

Wendell Gaskins, KC Washington (1991) .................................................... 46.76
Drew Morano, St Thomas-Aquinas (2003)................................................... 46.81
Bob Hanson, Wichita East (1962) ..................................................................... 46.7

Melvin Lister, Leavenworth (1996).................................................................. 47.51
Mike Bradley, Wetmore (1979)........................................................................ 47.56ny

DayShawn Berndt, Free State-Lawrence (2012).......................................... 47.59

Fred Merrill, SM East (1970)............................................................................... 47.5y
Mike Larrimore, Wellington (1969)................................................................. 47.6py
Don Richardson, Wichita South (1975)......................................................... 47.6y
Brian Martin, Lawrence (1993).......................................................................... 47.92
Sonny Lee, West Elk (2009)................................................................................. 47.94

Miles Ukaoma, Maize (2010)................................................................................ 47.94

Christian Adair, Lawrence (1991).................................................................... 47.8
Brett Starr, KC Harmon (2004)........................................................................ 47.8
Steve Henry, KC Wyandotte (1990)............................................................... 47.98

D.J. Lindsey, Tonganoxie (2010)......................................................................... 47.98

Dukiya Tibbs, Topeka (2013)............................................................................... 48.01

Brandon Clark, Valley Center (1997) .............................................................. 47.9
Will Rogers, Paola (1999).................................................................................... 48.05
Ryan Irvin, Topeka Seaman (2002).....(47.9 ‘03) .......................................... 48.10

Cameron Waldo, Olathe South (2016)........................................................... 48.11

Drew Jennings, KC Argentine (1964)............................................................. 48.0y
Tyrone Watkins, Wichita West (1987) ......................................................... 48.0

Keron Toussaint, Lawrence Free State (2007)............................................. 48.18
 

800 METERS
(y = 880y minus 0.7 seconds)

Jim Ryun, Wichita East (1964).............................................................................. 1:49.6ny
Kyler True, Olpe (2016)........................................................................................... 1:49.87

Bob Barratti, Wichita North (1968)................................................................... 1:49.8y

Winston Tidwell, Topeka West (1993)............................................................ 1:50.13
Christian Smith, Pawnee Heights (2002).......................................................... 1:50.65
Jim Niehouse, Salina Sacred Heart (1967)....................................................... 1:51.1y
Ian Jones, St James Academy (2014).................................................................... 1:51.56
Marcus Wright, Wichita West (1987).............................................................. 1:51.73

Jack Sachse, Ottawa (2005)..................................................................................... 1:51.73
Vint Arnett, Belleville (1965)................................................................................. 1:52.1ny

Jason Collett, St Thomas-Aq (2004).................................................................. 1:52.35

Jackson Barbour, SM Northwest (2013)............................................................ 1:52.74

Brendan Soucie, Osawatomie (2010).................................................................. 1:52.96
John Noffsinger, Wichita Southeast (1969)..................................................... 1:52.9y

Travis Hodge, DeSoto (2016)................................................................................ 1:53.06
Clardy Vinson, Topeka (1967).............................................................................. 1:53.0y

Reid Buchanan, Manhattan (2011)........................................................................ 1:53.15

Doug Peterson, Lawrence (1977)....................................................................... 1:53.2y
Brent Knight, Emporia (1994) ............................................................................... 1:53.40

Cale Carson, ElDorado (2018).............................................. 1:53.41
Joseph Lee, Junction City (2000)......................................................................... 1:53.3
Justin Rempel, Hesston (2000) ............................................................................. 1:53.3

Casey Johnson, DeSoto (2005)............................................................................ 1:53.52

Ethan Donley, Free State (2016)........................................................................... 1:53.53
Tyrone Brown, KC Wyandotte (1967)............................................................ 1:53.4y

Jared Storm, Scott City (1989) ............................................................................. 1:53.56

Adrian Ludwig, Lawrence Free State (2003) ................................................... 1:53.58


1500 METERS

(* Enroute to 1-Mile)

Jim Ryun, Wichita East (1964).............................................................................. 3:39.0
Mike Regan, Kapaun-Mt Carmel (1982)............................................................ 3:51.0
Kevin Kenny, SM South (1976)............................................................................. 3:54.1

Ethan Donley, Free State (2016)........................................................................... 3:55.11

Kyler True, Olpe (2016)…………………(3:56.18 ’17)............................. 3:55.30*

Dylan Hodgson, Washington County (2015)................................................... 3:56.77*
Kevin McGinn, Emporia (1995)............................................................................ 3:56.9+
Adam Ellison, Leavenworth (1994)..................................................................... 3:58.28

 

1600 METERS
(y = 1-mile minus 1.6 seconds)

(*  Enroute to 1-Mile)

Jim Ryun, Wichita East (1965)........(3:55.3) ...................................................... 3:53.7y
Steve Smith, SM South (1980).............................................................................. 4:05.96yn
Kyler True, Olpe (2017)........................................................................................... 4:07.17
Archie SanRomani, Wichita East (1959)........................................................... 4:07.3ny
Bob Barratti, Wichita North (1969) ................................................................... 4:07.3y
Mike Regan, Wichita Kapaun-Mt Carmel (1982).......................................... 4:07.4
Randy Smith, Wichita East (1971)....................................................................... 4:07.8y
Brent Steiner, SM South (1979) ........................................................................... 4:09.5y
Tim Davis, SM West (1975).................................................................................. 4:09.9y

Ethan Donley, Free State (2016)........................................................................... 4:10.11
Tim Gundy, Burrton (1979)................................................................................... 4:10.5y
Mike Petterson, Wichita East (1965)................................................................. 4:10.6y

Kevin McGinn, Emporia (1995)............................................................................ 4:11.0
Kevin Kenny, SM South (1976)............................................................................. 4:11.6y
Reed Eichner, SM South (1976) ........................................................................... 4:11.8y
Jim Niehouse, Salina Sacred Heart (1967)....................................................... 4:12.1y

Dylan Hodgson, Washington County (2015)................................................... 4:12.59*
Dave Anderson, SM South (1969)...................................................................... 4:12.6y
Blaine Campbell, Manhattan (1974).................................................................... 4:12.7y
Scott Loftin, BV North (2000).............................................................................. 4:12.7

 

1-Mile

Jim Ryun, Wichita East (1965)................................................................................ 3:55.3

Steve Smith, SM South (1980).............................................................................. 4:07.56n
Archie SanRomani, Wichita East (1959)........................................................... 4:08.9n
Bob Barratti, Wichita North (1969) ................................................................... 4:08.9
Randy Smith, Wichita East (1971)....................................................................... 4:09.4
Kyler True, Olpe (2017)........................................................................................... 4:10.35
Brent Steiner, SM South (1979) ........................................................................... 4:11.1

Ethan Donley, Free State (2016)........................................................................... 4:11.62
Tim Davis, SM West (1975).................................................................................. 4:11.5
Tim Gundy, Burrton (1979)................................................................................... 4:12.1
Mike Petterson, Wichita East (1965)................................................................. 4:12.1

Kevin Kenny, SM South (1976)............................................................................. 4:13.2
Reed Eichner, SM South (1976) ........................................................................... 4:13.4
Jim Niehouse, Salina Sacred Heart (1967)....................................................... 4:13.7

Dylan Hodgson, Washington County (2015)................................................... 4:14.31

Dave Anderson, SM South (1969)...................................................................... 4:14.2

Blaine Campbell, Manhattan (1974).................................................................... 4:14.3
 

2000 METER STEEPLECHASE

Dominic Fonseca, Wichita West (2015)............................................................ 5:58.30

Ryan Wilson, Wichita Heights (2002)............................................................... 5:58.39

Nick Garcia, Emporia (2004).................................................................................. 6:16.51

Kory Cool, Manhattan (2004)................................................................................ 6:18.80

Asher Delmott, Emporia (2008)........................................................................... 6:19.12

Ricardo Banuelos, Wichita North (2014).......................................................... 6:20.30

Matt Wilson, Kapaun-Mt Carmel (2016)........................................................... 6:20.61

Dylan Brenneman, Spring Hill (2015).................................................................. 6:25.86

Cole Gardiner, Ashland (2011)............................................................................. 6:26.37

Hayes Pateidl, Blue Valley West (2018)................................ 6:26.69

Hunter Henderson, Shawnee Heights (2016)........................ 6:27.71

Thomas O’Connell, Andover (2007)................................................................... 6:28.29

Robbie Martinez-Garcia, Wichita Northwest (2010)................................... 6:28.56

Nick Bright, Wichita North (2012)...................................................................... 6:29.14

Henry Moore, Kapaun-Mt Carmel (2013)......................................................... 6:29.27

Tony Matsui, Wichita South (2014)..................................................................... 6:30.41

Andrew Stevens, SM South (2010)....................................................................... 6:30.50

George Letner, Baldwin (2015)............................................................................. 6:30.69

Will Clayton, Wichita East (2018)........................................ 6:30.88

Barrett Houchen, Maize (2018)............................................ 6:31.99

Tristan Eastham, Blue Valley Southwest (2014).............................................. 6:32.07

Jonathan Jones, Derby (2018)................................................ 6:33.26

Arthur White, Anderson County (2012).......................................................... 6:35.00

Chris Wise, Hutchinson (2011)............................................................................. 6:35.42

Jack Young, SM East (2017).................................................. 6:35.73

 

3200 METERS
(y = 2-miles minus 3.4 seconds)

Brent Steiner, SM South (1979)........................................................................... 8:43.59ny
Randy Smith, Wichita East (1971)....................................................................... 8:54.4y
Dylan Hodgson, Washington County (2015)................................................... 8:56.34

Reed Eichner, SM South (1976)........................................................................... 8:57.6y
Jon Callen, Wichita East (1969)........................................................................... 9:00.0y
Dave Anderson, SM South (1969)...................................................................... 9:00.0ny
Jim Ryun, Wichita East (1965).............................................................................. 9:00.6y
Bob Barratti, Wichita North (1968)................................................................... 9:02.4y
Kent McDonald, Lawrence (1971)...................................................................... 9:05.5

Jonah Heng, SM West (2012)................................................................................. 9:06.64
Kevin McGinn, Emporia (1995)............................................................................ 9:07.0
Steve Fein, SM Northwest (1994)....................................................................... 9:08.0
Lane Boyer, Fredonia (2006).................................................................................. 9:08.57

Alex Hallock, SM West (1986)............................................................................. 9:08.6

 

2-Miles

Brent Steiner, SM South (1979)........................................................................... 8:46.99

 

5000 METERS

Lane Boyer, Fredonia (2007).............................................................................. 14:46.00

 

3-Miles

Jim Ryun, Wichita East (1965)............................................................................ 14:01.8

 

10,000 METERS

Dwight Davis, St Thomas-Aquinas (1996)..................................................... 33:39.97

 

110 METER-HIGH HURDLES

Noah Green, St Thomas-Aquinas (2017)............................ 13.51+

Jared Huske, Highland Park (2005)...........................(13.71)...................... 13.4w

Gilford Livingston, Liberal (2001)....................................................................... 13.84
Andrew Etheridge, Wichita Northwest (2010)............................................ 13.84

Lance Hein, Hays (2000)...................................................................................... 13.6

Jonathan DuVall, Garden City (2013)………………..(14.03+)............. 13.89w

Bob Bornkessel, SM North (1968)................................................................... 13.7y

Marcus Walker, Wichita East (1967)..........................(13.8y).................... 13.7w

Keith Hayes, Wichita Southeast (2008)........................................................... 13.98

Aaron Sawyer, SM North (2008)....................................................................... 13.98

Harold Harris, Lawrence (1989)....................................................................... 14.00
Lawson Montgomery, Bennington (2008)....................................................... 14.03

Darrin Nutt, SM South (1989)................(13.8).............................................. 14.04
Charles Odom, KC Wyandotte (1981)......................................................... 13.8p
Robert Mimbs, KC Wyandotte (1981)........................................................... 13.8
Doug Hedrick, SM East (1983).......................................................................... 13.8w
Bobby Williams, Great Bend (1995)...(14.13 ‘94)....................................... 13.8w

Marion Moore, Galena (1989)............................................................................ 14.06

Kamerion Wimbley, Wichita Northwest (2001)........................................ 14.09

Sean Newlan, Phillipsburg (2013)....................................................................... 14.10w

Darryl Thornton, Lyons (1979)......................................................................... 14.11

Martavius Johnson, Hutchinson (2017)................................ 14.11

Tayshian Crough, Hutchinson (2018).................................. 14.12

Zach Williams, Valley Center (2018).................................. 14.13
Dale Miller, Liberal (1970)................................................................................... 13.9y
Dennis Black, Hoisington (1973)....................................................................... 13.9y
Willie Majors, KC Wyandotte (1977)............................................................. 13.9y
Willie Vaughn, KC Wyandotte (1986)............................................................ 13.9
Derrick Jones, KC Wyandotte (1988)............................................................ 13.9
Rich White, Campus (1988)................................................................................ 13.9
David Garmon, Liberal (1992)........................................................................... 13.9
Phillip Veach, Derby (1993)................................................................................. 13.9w
Travis Perret, Concordia (1993)....................................................................... 13.9
Jim Riddle, Topeka Seaman (1996)................................................................... 13.9

Chris Allen, Wichita Northwest (2006).......................................................... 13.9

Blake Wilkey, South Haven (2012).................................................................... 13.9

 

300 METERS INTERMEDIATE HURDLES
(y = 330y minus 0.2 seconds)

Doug Hedrick, SM East (1983).......................................................................... 36.18
Noah Green, ST Thomas-Aquinas (2017)........................... 36.28
Bob Bornkessel, SM North (1968) ................................................................... 36.5y
Troy Brown, ElDorado (1987)................(36.8p)........................................... 36.80
Veryl Switzer, Manhattan (1980)....................................................................... 36.6
Jared Huske, Highland Park (2005).................................................................. 36.93
Derrick Jones, KC Wyandotte (1988)............................................................ 37.0

Trenton Hammond, Liberal (2013)................................................................... 37.22

Sylvester Cowans, Wichita Southeast (133.26988)................................... 37.2n
Marion Moore, Galena (1989)............................................................................ 37.2
Austin Mullens, Liberal (2017)............................................ 37.60

Willie Majors, KC Wyandotte (1977)............................................................. 37.67y
Charles Odom, KC Wyandotte (1981)......................................................... 37.73

Rasheed McAlpin, Shawnee Heights (2015)................................................... 37.74
Anthony Thomas, Junction City (2001) .......................................................... 37.77
Bobby Williams, Great Bend (1994)................................................................ 37.79

Kyle Roberts, Hutchinson (2004)..................................................................... 37.84
Darrin Nutt, SM South (1988)........................................................................... 37.6
Jim Smith, Hoisington (1977) .............................................................................. 37.7y
Ron Beiter, Wichita Heights (1979)................................................................ 37.7y
Anthony Dulan, Washburn Rural (1986)....................................................... 37.7

 

400 METERS INTERMEDIATE HURDLES

Bob Bornkessel, SM North (1968)................................................................... 49.8
Doug Hedricks, SM East (1983)........................................................................ 51.25
Jared Huske, T-Highland Park (2004).............................................................. 52.29

Noah Green, St Thomas-Aquinas (2017)............................ 52.52
Mike Miller, SM South (1984)............................................................................. 53.25
Charles Odom, KC Wyandotte (1980)......................................................... 53.61
Sylvester Cowans, Wichita Southeast (1989).............................................. 53.85

 

 

 

4x100 METER RELAY
(y = 4x110y minus 0.2 seconds)

KC Schlagle (1993).................................................................................................. 41.4
KC Washington (1991)......................................................................................... 41.63

Bonner Springs (2008)............................................................................................ 41.64

Wichita South (2018).......................................................... 41.65
Liberal (1999)............................................................................................................ 41.5
KC Schlagle (1988).................................................................................................. 41.70
Leavenworth (2017)............................................................ 41.73

Topeka High (1986)................................................................................................ 41.6

Topeka High (2006)................................................................................................. 41.6

Lawrence (1989)...................................................................................................... 41.75
Olathe North (1996)............................................................................................. 41.79

Wichita Heights (2010).......................................................................................... 41.82

Olathe East (2010).................................................................................................... 41.94

Wichita Southeast (2012)...................................................................................... 41.97

Manhattan (2014)...................................................................................................... 41.97

Olathe East (2014).................................................................................................... 41.98
Olathe North (2005)............................................................................................. 42.03
KC Schlagle (1983).................................................................................................. 41.9
KC Schlagle (1984).................................................................................................. 41.9
KC Schlagle (1987).................................................................................................. 41.9

Derby (2010).............................................................................................................. 41.9

Wichita Southeast (2001).................................................................................... 42.05

Wichita Heights (2008).......................................................................................... 42.05
Liberal (1997)............................................................................................................ 42.07

Lawrence (1990)...................................................................................................... 42.09y

Wichita Heights (2011).......................................................................................... 42.11

SM West (2011)........................................................................................................ 42.14p

Wichita Southeast (2018)................................................... 42.14

Olathe North (2016)............................................................................................... 42.15p
 

4x400 METER RELAY
(y = 4x440y minus 1.1 seconds)

Olathe East (2014)...................................................................................................... 3:17.07

Wichita West (1987)................................................................................................. 3:17.0
KC Wyandotte (1969)............................................................................................. 3:17.1py
Wichita Southeast (1971)....................................................................................... 3:17.1py

Wichita North (1971)............................................................................................... 3:17.1y
SM South (1972)......................................................................................................... 3:17.4y
KC Wyandotte (1970)............................................................................................. 3:17.6y
KC Wyandotte (1967)............................................................................................. 3:17.7
Lawrence (1990)........................................................................................................ 3:17.97

Olathe South (2016)................................................................................................... 3:18.13

Wichita Southeast (2012)........................................................................................ 3:18.26
Lawrence (1991)........................................................................................................ 3:18.38
SM East (1972)............................................................................................................ 3:18.3y

Maize (2009).................................................................................................................. 3:18.46

SM West (2009)........................................................................................................... 3:18.48

SM Northwest (2012)................................................................................................ 3:18.52

SM East (2008).............................................................................................................. 3:18.80

SM West (1970) ......................................................................................................... 3:18.7y

 

4x800 METER RELAY
(y = 4x880y minus 2.8 seconds)

Wichita East (1965)....................... (7:42.9)........................................................ 7:40.1y
Wichita Heights (2005)........................................................................................... 7:47.85
Wichita North (1966).............................................................................................. 7:50.1y
Topeka Seaman (1992)............................................................................................ 7:50.33
SM South (1980)......................................................................................................... 7:50.7
Lawrence Free State (2005).................................................................................. 7:50.99
KC Wyandotte (1967)............................................................................................. 7:51.2
Wichita East (1964)................................................................................................... 7:51.5
Salina Central (1987)................................................................................................ 7:51.9
SM West (1991)......................................................................................................... 7:52.49
Wichita Kapaun-Mt Carmel (1983).................................................................... 7:52.6
Liberal (1989).............................................................................................................. 7:52.87

 

4x1600 METER RELAY
(y = 4x1-Mile minus 5.5 seconds)

Olathe North (2014).................................................................................................. 17:50.88

St Thomas-Aquinas (2016)........................................................................................ 18:00.51

St Thomas-Aquinas (2017)................................................................................ 18:10.39

Manhattan (2009)........................................................................................................ 18:16.05y

SM West (2012)........................................................................................................... 18:26.29

SM Northwest (2013)................................................................................................ 18:26.70

Manhattan (2014)........................................................................................................ 18:27.34

SM Northwest (2011)................................................................................................ 18:27.69y

SM South (2012).......................................................................................................... 18:28.74y

Free State (2005)......................................................................................................... 18:25.25y

SM Northwest (2012)................................................................................................ 18:31.26y

Olathe North (2018)............................................................................................. 18:35.00

SM East (6A) (2012).................................................................................................... 18:35.17y

Maize South (2016)..................................................................................................... 18:38.18

Mill Valley (2015)......................................................................................................... 18:38.28

Baldwin (4A) (2014).................................................................................................... 18:38.56

Free State (6A) (2014)............................................................................................... 18:38.73

 

SPRINT MEDLEY RELAY
(y = Mile medley minus 1.2 seconds)

Wichita East (1964).......... (3:25.0)....................................................................... 3:23.8y

 

DISTANCE MEDLEY RELAY
(y = 2.5-mile medley minus 4.0 seconds)

St Thomas-Aquinas (2016).................................................................................... 10:12.64

Shawnee Mission South (1979)........................................................................... 10:15.93y

SM South (1975)........................................................................................................ 10:16.0y

Wichita West (1977)............................................................................................. 10:17.6y

SM South (1978)........................................................................................................ 10:17.9y
Wichita Southeast (1977).................................................................................... 10:18.0y
KC Washington (1977)......................................................................................... 10:19.2y

Lawrence (1990)...................................................................................................... 10:22.94y

KEY: n - non-winning performance

y - event run in yards, time converted to metric equivalent using conversion chart of National High School Federation. All marks assumed to be wind-aided.
i - event contested indoors
s - 200 yards/meters run on straightaway

+ - legal wind (< 2.0 m/s)

All hand times reported in one-hundredths (0.01) have been rounded up to the next one-tenth (0.1). Only known fully automatic times are listed in one-hundredths. Fully automatic times for individual sprint events are considered better than hand times by 0.24 second. Lower hand times that do not exceed the 0.24 conversion are indicated in parenthesis.

Preliminary marks, except from the Kansas Relays, the State Indoor, the State Outdoor, and USATF sanctioned national meets, are not accepted because of their general unavailability. Amy preliminary mark accepted is designated by (p).

Up-Date as of 5/20/18

Carol R. Swenson
swensonc@mcpherson.edu
Home Phone: (620) 241-5452