2018 Track and Field Leaderboard: Girls Running Events

Girls Running Event Leaders for 2018
By: Carol Swenson
Apr 23, 2018

Share This Story:

2018 Kansas Prep Track & Field Leaderboard from Carol Swenson for Sports in Kansas/Track In Kansas

GIRLS RUNNING EVENTS - INDIVIDUAL

(UP-DATED 04/22/18)

Coaches, please send your complete meet results to both swensonc@mcpherson.edu & sportsinkansas@gmail.com, noting whether the meet was hand-timed or FAT.

Times listed to hundredths have been verified as FAT.   Hand-timed preliminary marks are not considered for listing, only hand-timed finals.

( h: Times are listed using the +0.24 difference between hand and fully automatic times (i.e., 10.5 hand = 10.74 FAT) for races of less than one lap and +0.14 for races of one lap or longer.)

Marks with classifications preceding are Class Leaders when not among top 10-15 yearly performances.

*       Junior

**     Sophomore

***    Freshman

****  8th Grade

(x)    KSHSAA Approved School

+      Known legal wind

&      Summer meet.  Did not compete for KSHSAA approved school during spring season

GIRLS

 

100 METERS

(11.52/11.5/11.74)

*Kalli Anderson, Newton (5A)             11.58                                                                               

   (=#2 A-T KS HS)

Aarika Lister, Leavenworth (5A)      (12.05+) 11.86pw                                                                            

   (PR 11.58,=#2 A-T KS HS, 2016)

Savannah Simmons, Newton (5A)              12.04

LoCora Bryant, Great Bend (5A)               12.17

**Faith Turner, Pittsburg (5A)                   12.17

Jada Davis, BV West (6A)                        12.19

***Emily Ervin, BV Southwest (5A)             12.21pw

Eleecya Birney, Hutchinson (6A)                12.33

Faith Turner, Pittsburg (5A)                      12.33

Lyric Holman, Junction City (6A)               12.37

Andryce Jackson, Hutchinson (6A)             12.41

*Destiny Ray, SM East (6A)                      12.43

***Kendra Wait, Gardner-Edgerton (6A)     12.44

Tori Poe, Norwich (1A)                          12.44

Macy Omli, Eisenhower (5A)                    12.49

***Elle Hempy, Blue Valley-OP (6A)           12.56

***Wynter Ramos, Leavenworth (5A)         12.58pw

Hope Thiel, Remington (3A)                     12.60

Kasidee Eck, Andale (4A)                         12.63

Addie Herzberg, Wichita East (6A)             12.65

Mercedes Gassman, Garden Plain (3A)        12.65

*Jamya O’Quinn, Moundridge (2A)             12.65pw

**Clarice Nichols, Wcihita Heights (5A)      12.66

Kasidee Eck, Andale (4A)                         12.66

Delaney Shaffer, Olathe NW (6A)              12.67pw

*Megan Skoch, Seaman (5A)                     12.70pw

*Nicole Naubushi, Olathe South (6A)         12.71

Rachel Miller, Lakeside (1A)                     12.72

**Zoe Daniels, Gardner-Edgerton (6A)       12.73

Isabella Hohl, Bishop Carroll (5A)              12.73

Claire Hallmark, Augusta (4A)                   12.73

Kimalee Cook, Remington (3A)                 12.74

Aneesa Abdul-Hameed, Derby (6A)            12.75

**Emma Ruddle, McPherson (4A)               12.76

Elle Eck, Andale (4A)                              12.76

 

Hand-timed

*Jamya O’Quinn, Moundridge (2A)             11.9h

Emma Ruddle, McPherson (4A)                 12.5h

Marrit Mead, Santa Fe Trail (4A)                12.5h

Lauren Carlson, Council Grove (3A)          12.5h

Tori Poe, Norwich (1A)                          12.5h

Talia Rawls, Atchison (4A)                       12.6h

Hope Thiel, Remington (3A)                     12.6h

Sanaia Palmquist, Council Grove (3A)         12.6h

*Afftin Conway, Osborne (1A)                  12.6h

Rachel Miller, Lakeside (1A)                     12.6h

Layne Needham, Cheney (3A)                   12.7h

Kate Allen, Heritage Christian (x)              12.7h

 

200 METERS

(23.6/23.87/24.3/24.57)

Aarika Lister, Leavenworth (5A)                24.61

   (PR 24.57p+, #12 A-T KS HS, 2016)

*Kalli Anderson, Newton (5A)                  24.93

   (PR 24.79, #19 A-T KS HS, 2017)

Christal Mosley, Wichita SE (6A)               25.14

   (PR 24.20+p #5 A-T KS HS, 2017)

***Emily Ervin, BV Southwest (5A)             25.31

Lyric Holman, Junction City (6A)               25.66

LoCora Bryant, Great Bend (5A)               25.67

Savannah Simmons, Newton (5A)              25.73

****Dhakiya Blake, Leavenworth-

                                 Warren MS (8th Gr)   25.87i

Addie Herzberg, Wichita East (6A)             25.90

*Layne Needham, Cheney (3A)                 26.02

***Emily Ervin, BV Southwest (5A)             26.19

***Wynter Ramos, Leavenworth (5A) (26.52) 26.29i

*Destiny Ray, SM East (6A)                      26.30

Tori Poe, Norwich (1A)                          26.46

Aneesa Abdul-Hameed, Derby (6A)            26.53

Taylor McGlothlin, Wellington (4A)            26.55

Eleecya Birney, Hutchinson (6A)                26.58

***Kiley Moorehouse, Gardner-Edger (6A)   26.58

Andryce Jackson, Hutchinson (6A)             26.60p

Kasidee Eck, Andale (4A)                         26.61

Isabella Hohl, Bishop Carroll (5A)              26.64p

Asjah Harris, Lawrence (6A)                     26.66

Zoe Daniels, Gardner-Edgerton (6A)          26.67

*Jamya O’Quinn, Moundridge (2A)   (26.88) 26.68i

*Cassie Waldschmidt, Ellis (2A)                 26.70

**Sophie Jones, Paola (4A)                       26.75

Sophie Reed, Olathe South (6A)                26.79

Maddie Righter, Olathe NW (6A)              26.81

Rylee Gleason, Kinsley (2A)                      26.85

*Haley Jacques, Maize South (5A)               26.92

**Slayten Braun, Norton Community (3A)   26.92

Kelsie Kelly, Circle (4A)                          26.93

***Zayliah Bronson, Lansing (5A)               26.94i

Natalee Shepard, Tonganoxie (4A)             26.95

***Izzy Williams, Spring Hill (4A)               26.98

**Slayten Braun, Norton Community (3A)   26.98

 

Hand-timed

Jada Davis, BV West (6A)                        25.3h

***Emily Ervin, BV Southwest (5A)             25.3h

Asjah Harris, Lawrence (6A)                     25.6h

Destiny Ray, SM East (6A)                        25.7h

Jordan Hawman, Jefferson West (4A)          26.4h

Sophie Jones, Paola (4A)                          26.4h

Lauren Carlson, Council Grove (3A)          26.5h

Jasmine Hurla, St Marys (3A)                    26.6h

Faith Turner, Pittsburg (5A)                      26.7h

**Aubree Dewey, Plainville (2A)                26.7h

*Afftin Conway, Osborne (1A)                  26.7h

Sicely Jackson, Satanta (1A)                      26.7h

 

400 METERS

(53.4/53.57/55.49)

Christal Mosley, Wichita SE (6A)               56.59                                                                               

   (PR 55.48, #10 A-T KS HS, 2017)

Hope Thiel, Remington (3A)                     57.92

***Emily Ervin, BV Southwest (5A)             58.02

*Evann Seratte, Lawrence (6A)                  58.84

Mckenzie Wilks, Pittsburg (5A)                 58.9h

****Dhakiya Blake, Leavenworth-

                                 Warren MS (8th Gr)   59.29i

Taylor Antonowich, Newton (5A)              59.40

Taylor McGlothlin, Wellington (4A)            59.52

*Paige McDaniel, Wellsville (3A)                59.66p

Katie Moore, Free State (6A)                    59.94

*Cassie Waldschmidt, Ellis (2A)                   1:00.1h

*Paige Baird, Northern Valley (1A)               1:00.1h

Lyric Holman, Junction City (6A)                 1:00.39

**Aubree Dewey, Plainville (2A)                  1:00.48

Emily Salmans, South Gray (1A)                  1:00.78

**Sophie Jones, Paola (4A)                         1:00.80

Emma Jantz, South Gray (1A)                     1:00.99

*Corinn Searcy, Tonganoxie (4A)                1:01.01

Eleecya Birney, Hutchinson (6A)                  1:01.04

*Layne Needham, Cheney (3A)                   1:01.04i

Christina Bruce, Newton (5A)                    1:01.10

***Kilery Moorehouse, Gardner-Edg (6A)      1:01.15

**Samantha Vermetten, Valley Hts (2A)        1:01.17

*Hannah Turner, BV Southwest (5A)            1:01.26

Elise Kaiser, Hesston (3A)                         1:01.27

Aubry Donley, Lincoln (2A)                       1:01.36

Sierra Staartz, Tonganoxie (4A)                   1:01.39

Maya Eidman, Chase County (1A)                1:01.3h

Sophie Jones, Paola (4A)                            1:01.47

Ashley Wurtenberger, St James Acad (5A)     1:01.67

Connie Schott, Hesston (3A)                      1:01.79

Kyah Arcayan, Salina Central (5A)               1:01.81

**Kellie Rhodes, Kiowa County (2A)            1:01.87

Sicely Jackson, Satanta (1A)                        1:01.8h

 

800 METERS

(2:06.67/2:12.4/2:12.64)

McKenzie Willks, Pittsburg (5A)                  2:17.20

Halle Johnson, Bennington (2A)                   2:18.63

Evann Seratte, Lawrence (6A)                     2:19.72

**Samantha Vermetten, Valley Hts (2A) (2:26.33)                                                                                2:20.76i

Eleanor Hlobik, SM East (6A)                      2:02.8h

*Paige McDaniel, Wellsville (3A)                  2:20.8h

Rebecca Boushelle, Manhattan (6A)              2:21.06i

*Delaney Kemp, Mill Valley (5A)                  2:21.19

Sydney Burton, Abilene (4A)                      2:22.40

**Hannah Robinson, St James Academy (5A)  2:21.8h

*Jessica Peterson, Frontenac (4A)                2:22.99

Jilli Jones, St James Academy (5A)                2:23.76

**Molly Haymaker, Mill Valley (5A)              2:23.89

Hannah Stewart, Lawrence (6A)                  2:23.8h

Megan Keil, Derby (6A)                            2:24.01

*Olivia Sovereign, St Thomas-Aquinas (5A)    2:24.20

Gigi Loffredo, BV Southwest (5A)                2:24.6h

Madi Fritz, BV Southest (5A)                      2:24.8h

**Adell Riedel, TMP-Marian (3A)                 2:25.01

Tabetha Deines, Salina Central (5A)             2:25.11

Faith Little, Jackson Heights (2A)                 2:25.46

Hannah Turner, BV Southwest (5A)             2:25.4h

*Clara Mayfield, Manhattan (6A)                  2:25.81

*Natalie Beiter, Baldwin (4A)                      2:26.29

Ayanna Hensley, Dodge City (6A)                2:26.49

Carson Pierce, Maize (5A)                         2:26.78

Helmi Vuorimaa, Olathe South (6A)             2:26.79

Emma Hertig, Free State (6A)                     2:26.7h

McKenna Polus, BV Southwest (5A)             2:26.8h

Hannah Wiebe, Andover Central (4A)          2:26.96

Averi Wilson, Anderson County (4A)           2:27.0h

Makenzie Tucker, Jeff West (4A)                 2:27.4h

Lara Murdock, Colby (3A)                         2:27.75

***Ella Beth, Fort Scott (4A)                       2:27.76

Bri Hulse, Winfield (4A)                            2:27.79

1A: Claire Zarybnicky, Hanover (1A)            2:29.91

 

 

 

1500 METERS

(4:21.72+)  (*Enroute to 1-Mile)

                                                           

1600 METERS

(4:38.28/4:54.93)  (*Enroute to 1-Mile)

 (y = 1-Mile minus 1.7 seconds)

McKenzie Wilks, Pittsburg (5A)            4:57.67

   (#15 A-T KS HS)

Sophie Scott, BV North (6A)                      5:02.98

*Clara Mayfield, Manhattan (6A)                  5:06.57

**Sarah Murrow, St James Academy (5A)       5:10.09

*Delaney Kemp, Mill Valley  (5A)                 5:10.50

Halle Johnson, Bennington (2A)                   5:11.28

***Riley Beach, BV Northwest (6A)              5:14.66

*Jaybe Shufelberger, Washburn Rural (6A)     5:15.89

*Lily Strauss, BV North (6A)                      5:18.19

***Taylor Briggs, Chapman (4A)                  5:19.97

Olivia Sovereign, St Thomas-Aquinas (5A)     5:21.95h

*Kalea Chu, BV West (6A)                        5:22.21

*Paige McDaniel, Wellsville (3A)                  5:23.3h

**Sophie Call, BV West (6A)                      5:24.24

Carson Pierce, Maize (5A)                         5:25.02

Abby Stewart, Emporia (5A)                       5:25.77

***Mary O’Connor, St James Academy (5A)   5:25.98

Katie Kasunic, SM North (6A)                    5:26.38

*Helen Giefer, Trego Community (2A)         5:26.45

Cassie Raines, SM North (6A)                    5:27.20

Averi Wilson, Anderson County (4A)           5:28.0h

Britton Nelson, Mill Valley (5A)                   5:28.41

Hannah Honeyman, Santa Fe Trail (4A)         5:28.80

Claire Fuhlhage, Olathe North (6A)             5:29.05

Hannah Rodina, Olathe North (6A)              5:29.10

Halle Johnson, Bennington (2A)                   5:29.3h

***Ella Beth, Fort Scott (5A)                       5:30.04

**Hannah Robinson, St James Academy (5A)  5:30.51

Michelle Sanchez, Junction City (6A)             5:31.72

Destini Eskridge, Maize South (5A)              5:31.78

1A: Sarah Tarn, South Gray (1A)                 5:57.44

Molly Born, SM Northwest (6A)                

   (PR 4:48.87, #5 A-T KS HS, 2017)

 

1-Mile

(4:39.98/5:02.52)

*Clara Mayfield, Manhattan (6A)                  5:09.01i

McKenzie Willks, Pittsburg (5A)                  5:09.83i

Rebecca Boushelle, Manhattan (6A)              5:17.87i

*Sarah Murrow, St James Academy (5A)        5:20.73i

*Delaney Kemp, Mill Valley (5A)                  5:23.16i

*Olivia Sovereign, St Th-Aquinas (5A)           5:26.10i

Anna Martin, Blue Valley North (6A)            5:26.51i

*Faith Little, Jackson Heights (2A)                5:28.78i

*Erin Topham, Berean Academy (2A)           5:34.80i

Sophie Scott, BV North (6A)                     

   (PR 4:59.17, #8 A-T KS HS, 2017)

 

3000 METERS

(9:32.75/10:06.13)

*Clara Mayfield, Manhattan (6A)                10:33.20i

*Delaney Kemp, Mill Valley (5A)                10:50.00i

Destini Eskridge, Maize South (4A)             11:01.22i

**Renee Trout, Independence (4A)            11:20.15i

**Aria Sheldon, Maize (5A)                       11:21.68I

*Faith Little, Jackson Heights (2A)              11:30.80i

Emilee Endsley, Wichita East (6A)              11:51.27i

*Claire Lieb, Trinity Academy (4A)             11:51.50i

Molly Born, SM Northwest (6A)                                                                                                    

   (PR 9:32.75, #1 A-T KS HS, 2016)

 

3200 METERS

(10:07.96/10:36.2)

(y = 2-miles minus 3.4 sec)

Molly Born, SM Northwest (6A)                10:45.70                                                                            

   (PR 10:07.96y, #1 A-T KS HS, 2016)

McKenzie Wilks, Pittsburg (5A)                 10:56.93

*Clara Mayfield, Manhattan (6A)                11:06.92

Jenna Mullen, Olathe West (5A)                11:11.07

**Sarah Murrow, St James Academy (5A)     11:11.81

Destini Eskridge, Maize South (5A)             11:12.30

*Lily Strauss, BV North (6A)                     11:18.19

***Riley Beach, BV Northwest (6A)            11:20.32

*Jaybe Shufelberger, Washburn Rural (6A)   11:21.32

***Katie Kasunic, SM North (6A)               11:23.67

Sarah Whitaker, Olathe North (6A)           11:25.81

Claire Fuhlhage, Olathe North (6A)            11:28.12

*Helen Giefer, Trego Community (2A)        11:30.75

***Taylor Briggs, Chapman (4A)                11:33.41

*Kalea Chu, BV West (6A)                       11:33.52

Abby Stewart, Emporia (5A)                     11:38.89

Cassie Raines, SM North (6A)                   11:39.42

***Mary O’Connor, St James Academy (5A) 11:39.49

Delaney Kemp, Mill Valley (5A)                 11:40.16

**Aimee Davis, Clearwater (4A)                11:43.27

Morgan Koca, Mill Valley (5A)                   11:45.14

Hannah Rodina, Olathe North (6A)            11:53.24

Elizabeth Kettler, Hiawatha (3A)                11:53.4h

Hannah Honeyman, Santa Fe Trail (4A)       11:53.6h

Katie Henry, BV Northwest (6A)               11:55.18

Hannah Burks, Beloit (3A)                        11:55.81

Renee Trout, Independence (4A)               11;55.8h

Autumn Princ, Sylvan Unified (1A)              11:56.45

Cassie Davis, SM North (6A)                    11:57.74

**Ella Rosenkranz, Manhattan (6A)             11:59.30

Jaybe Schufelburger, Washburn Rural (6A)   11:59.4h

 

2-Mile

(10:11.36)

*Molly Born, SM Northwest (6A)                                                                                                  

   (PR 10:11.36, #1 A-T KS HS, 2016)

 

 

100 M HURDLES

(13.62/13.9/14.11)

Rachel Miller, Lakeside (1A)                     14.66

*Kienna Newman, Junction City (6A)          15.05

Maggie Remsberg, Newton (5A)                15.16

Autumn Hanna, Maize (5A)                      15.26

Tori McGinnis, Circle (4A)                       15.27p

**Emma Ruddle, McPherson (4A)               15.28

   (PR 14.39, #13 A-T KS HS, 2017)

Janae Wren, Hutchinson (6A)                   15.31

*Layne Needham, Cheney (3A)       (15.55+) 15.39pw

***Kaiya McKie, Olathe North (6A)            15.51

Abby Smarsh, Andale (4A)                       15.51

*Savana Wilson, Dodge City (6A)              15.55

Lidia DiLollo, Andover (5A)                      15.57p

**Elysia Kunkler, Iola (4A)                        15.74

Mariah Murdie, Jeff West (4A)                   15.74pw

*Kindel Nordhus, Bishop Carroll (5A)         15.75pw

Lexi Edwards, Sterling (3A)                      15.82

Taya Wilson, Sterling (3A)                       15.85

Sophie Francis, Chaparral (3A)                  15.89

***Belle Peters, Smoky Valley (4A)             15.94

Aziza Patillo, Paola (4A)                           15.95

Teresa Engelbrecht, Bishop Carroll (5A)      16.04

Cydney Bergmann, Concordia (4A)            16.04

*Brea Turner, Olathe North (6A)              16.07pw

*Macy McKee, Olathe NW (6A)                16.07pw

***Amiah Simmons, BV Southwest (5A)       16.07

Avery Howard, McPherson (4A)                16.13

*Sierra Jackson, Topeka West (5A)            16.14pw

***Lauren Heck, BV Southwest (5A)           16.14pw

Rylee Gleason, Kinsley (2A)                      16.20

Katie Wingate, Olathe East (6A)                16.23

***Emma Williams, Blue Valley-OP (6A)      16.37

**Shelby Cox, Andale (4A)                       16.37

 

Hand-timed

Rachel Miller, Lakeside (1A)                     14.9h

Emma Ruddle, McPherson (4A)                 15.3h

Avery Howard, McPherson (4A)                15.3h

Mariah Murdie, Jefferson West (4A)           15.4h

Taya Wilson, Sterling (3A)                       15.7h

Lidia Dilollo, Andover (5A)                      15.8h

*Layne Needham, Cheney (3A)                 15.8h

Cophie Francis, Chaparral (3A)                 15.8h

Lexi Edwards, Sterling (3A)                      15.8h

Kloie McIntyre, Herington (2A)                 15.8h

*Afftin Conway, Osborne (1A)                  15.8h

**Elysia Kunkler, Iola (4A)                        15.9h

 

300 M HURDLES

(42.45/43.76/43.6)

*Layne Needham, Cheney (3A)                 45.87

Maggie Remsberg, Newton (5A)                46.03

*Kienna Newman, Junction City (6A)          46.15

Abby Smarsh, Andale (4A)                       46.25

Kate Allen, Heritage Christian (x)              46.2h

*Taylor Savolt, Garden City (6A)               46.33

*Kindel Nordhus, Bishop Carroll (5A)         46.34

Abigail Good, Council Grove (3A)             46.7h

Rylee Gleason, Kinsley (2A)                      46.86

*Afftin Conway, Osborne (1A)                  46.9h

**Shelby Cox, Andale (4A)                       47.07

**Carlee Gassman, Lousiburg (4A)             47.57

**Adrie Nordhus, Bishop Carroll (5A)        47.61

Janae Wren, Hutchinson (6A)                   47.62

Ellika Ptacek, Moundridge (2A)                  47.7h

**Jersey Kaiser, Plainville (2A)                   47.7h

Sophie Francis, Chaparral (3A)                  47.8h

Kloie McIntyre, Herington (2A)                 47.8h

Cydney Bergmann, Concordia (4A)            48.1h

**Dani Winslow, Olathe South (6A)           48.23

*Cali Coffman, Blue Valley-OP (6A)            48.26

***Emily Jensik, Republic County (2A)         48.27

Kerington Haxton, Smoky Valley (4A)         48.35

**Katie Moore, St James Academy (5A)       48.37

*Rachel Stepans, Girard (4A)                    48.38

Abby Ogle, Baldwin (4A)                         48.49

Macy McKee, Olathe NW (6A)                 48.54

Shelby Butterfield, Shawnee Heights (5A)     48.57

Autumn Hanna, Maize (5A)                      48.63

Tori McGinnis, Circle (4A)                       48.77

Chloe Stanley, Bennington (2A)                 48.78

 

400 M HURDLES

(1:01.1/1:01.28)

 

 

2,000 M STEEPLECHASE                

(7:28.43/8:00.00)

Abby Stewart, Emporia (5A)                 7:44.31

   (#7 A-T KS HS)

Gabby Collins, DeSoto (5A)                  7:52.11

   (#8 A-T KS HS)

Carson Pierce, Maize (5A)                    7:52.34

   (#9 A-T KS HS)

**Aria Sheldon, Maize (5A)                   7:55.16

   (#11 A-T KS HS)

Rylea Oliver, Basehor-Linwood (4A)      8:02.17

   (#19 A-T KS HS)

Lindsay Rowatt, SM North (6A)                  8:04.92                                                                            

   (PR 7:52.96, #9 A-T KS HS, 2017)

Delaney Kemp, Mill Valley (5A)                   8:08.12

Makenzie Tucker, Jeff West (4A)                 8:13.0h

*Cara Ahrens, BV Southwest (5A)               8:15.1h

Avery Dewolf, Manhattan (6A)                    8:24.06

Emma Campbell, Eudora (4A)                     8:30.1h

Mary Britton Nelson, Mill Valley (5A)        

   (PR 7:59.02, #14 A-T KS HS, 2016)

Marks have been gathered from available official meet results with special thanks to Heartland Timing and Black Squirrel Timing, regional descending order lists and yearly lists as compiled by the state’s news agencies.

Marks include those achieved in USATF sanctioned meets prior to 8/31/18.  Any corrections or additions would be appreciated.

This 2018  Top 10 List is available and up-dated periodically on Sports in Kansas/Track in Kansas at along with the Kansas All-Time Prep List. 

Up-Date as of 4/22/18

Carol R. Swenson

Phone: (620) 241-5452

Email:   swensonc@mcpherson.edu