v Sports in Kansas:2018 Final Boys Basketball Stat Leaders - Sports in Kansas

Sports in Kansas:2018 Final Boys Basketball Stat Leaders

Marque English earned 5A Player of the Year honors. (photo: Kristy McKechnie)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Mar 28, 2018

Share This Story:

ATTENTION ATHLETES/PARENTS: If you're on this leaderboard you're eligible to recieve a statewide Sports in Kansas leaders patch, we are the only place with our logo. To order please send an email to sportsinkansas@gmail.com so we can send you an order form ASAP. If you should be on this list please contact Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com to submit official stats. 

SCORING LEADERS - POINTS PER GAME (15 GAMES MINIMUM)

Order Scoring Leaders patch sportsinkansas@gmail.com 

Name School Class PPG
Tate Busse St. Francis  2A 28.3
Israel Barnes Wichita SE 6A 25.7
Dylan Vincent  Eisenhower 5A 25.5
Conner Havlas Quinter 1A-II 25.5
Brandon Gray Jayhawk Linn 3A 24.1
Damon Schmidt Olpe 2A 23.6
Zach Harvey Hayden 4A-II 23.1
Trey White Baxter  4A-II 22.9
Aaron King Yates Center 2A 22.5
Ben Pyle McPherson 4A-I 22.5
Magic Reliford Labette County 4A-I 22.3
Chandler Ostmeyer W.Grinnell 1A-II 22.2
Jackie Johnson Wichita North 6A 22.1
J. Robinson-Earl Miege 4A-I 21.9
Ashton Clevenger Erie 3A 21.6
Drew Ellis Mulvane  4A-I 21.6
Ty Berry Newton 5A 21.6
Cevin Clark Ark City 4A-I 21.4
Bailey McQuillan Weskan 1A-II 21.2
Diego Davila Lakin 3A 21.1
Jonathan Jackson Maranatha 2A 20.9
Marque English Pittsburg 5A 20.8
Jude Warren Circle 4A-I 20.2
Lucas Briar Sterling 3A 20
Tymer Jackson Olathe North 6A 20
Garrett Hall Galena 4A-II 20
John Pfannenstiel Ness City 2A 19.8
Easton Slipke Hoxie 2A 19.7
Kenny Stewart Highland Park 5A 19.6
Keyon Thomas Bonner Springs 4A-I 19.5
Bryant Mocaby Derby 6A 19.3
Jarin Koehler El Dorado 4A-I 19.3
Lane Pike Fairfield 1A-II 19.2
Anthony Enneking Clay Center 4A-II 19.2
Kade Scott Pawnee Hts  1A-II 19
Garret Luinstra Free State 6A 19
Payton Froese Inman 2A 18.9
Kiefer Brewer Sedan 2A 18.8
Mitchell Woodward Kapaun 5A 18.8
Damion Eagan Elkhart 2A 18.7
Hunter Kirby Lakin 3A 18.5
Braden Leitner Rawlins Co. 1A-II 18.5
Hayden Hermreck Crest 1A-II 18.5
Neal Bever Sedgwick 2A 18.4
Dalen Kistner Hartford 1A-II 18.2
Larry White Topeka 6A 18.2
Peyton Hatter Wichita North 6A 18
Mason Griffin Silver Lake 3A  18
Tyler Brown Derby 6A 17.9
Jalen Smith Wichita NW 6A 17.9
Maitland Witlse Otis-Bison 1A-II 17.8
Lonell Lane Harmon 5A 17.7
Nick Reinert Smoky Valley 4A-II 17.7
Hunter White SE-Saline 3A 17.6
Koryiyon Carr Topeka West 5A 17.5
Ian King Wellington 4A-I 17.5
Tanner Marten Onaga 1A-I 17.5
Blake Boedicker Prairie View 4A-II 17.4
Riley Sides Northern Valley 1A-II 17.4
Jordan White Washburn Rural 6A 17.3
Andrew Miller Riverside 3A 17.2
Dasani Giardina Highland Park 5A 17.2
Cole Knight Rose Hill 4A-I 17.2
Bo Gooch Belle Plaine 3A 17.2
Noah Trader Pleasant Ridge 3A 17.1
Jalen Smith Wichita NW 6A 16.9
Kole Breth Decatur Co. 1A-II 16.8
Caleb Grill Maize 5A 16.8
JJ Allen Bennington 2A 16.8
Thatcher Lackey Greeley Co. 1A-II 16.8
Chrisian Hedrick Conway Springs 3A 16.7
Mson Thiessen Inman 2A 16.7
Jordan Horn Scott City 4A-II 16.6
Quinton Pfaff Chaparral 3A 16.6
Gilbert Peters South Gray 1A-I 16.6
David Thompson Logan/Palco 1A-II 16.5
Jared Casey Plainville 2A 16.5
Bradley Koch Clifton Clyde 1A-II 16.4
A.J. Snipes Wellington 4A-I 16.4
Kace Vongsakda Liberal 5A 16.3
Jax Holland Maranatha 2A 16.3
Andrew Gagnon Andover 5A 16.3
Riley Dick Collegiate 4A-II 16.3
Garrison Fiedler Burlington 4A-II 16.3
Creed Puyear Stanton County 2A 16.2
Brayden Sadler Udall 2A 16.2
Keenan Miller Wichita South 6A 16.1
Caleb Jordan Sacred Heart 2A 16
Xavier Bell Andover Cent. 4A-I 16
Dyelan Reed Concordia 4A-II 16
Jordan Mays Winfield 4A-I 16
Drew Honas Medicine Lodge 2A 16

REBOUNDS PER GAME  (15 games minimum) -

 Order statewide Rebound Leaders patch sportsinkansas@gmail.com

Name School Class RPG
Conner Havlas Quinter 1A-II 13.9
Tanner Marten Onaga 1A-I 12.4
Keifer Brewer Sedan 2A 11.8
Mason Thiessen Inman 2A 11.8
Kobe Dickson Holcomb 4A-II 11.5
Dillon Cooper  Linn 1A-II 11.4
Cody O'Neill Neodesha 3A 11.2
Kael Kordonowy Maize South 5A 10.9
Gilbert Peters South Gray 1A-I 10.8
Thatcher Lackey Greeley Co. 1A-II 10.7
Johnathan Jackson Maranatha 2A 10.6
Riley Allen Logan 1A-I 10.4
Cal Shimkus Oxford 2A 10.3
Dalen Kistner Hartford 1A-II 10.3
Garrison Fiedler Burlington 4A-II 10.3
Clade Anderson Otis-Bison 1A-II 10.2
Maitland Wiltse Otis-Bison 1A-II 10.1
Brandon Gray Jayhawk Linn 3A 10.1
Ethan Holloway Iola 4A-II 10
Kamrin Jones Meade 2A 9.9
Andres Rios Ness City 2A 9.8
Creed Puryear Stanton Co. 2A 9.8
Easton Dean Labette Co. 4A-I 9.5
Tanner Spence Linn 1A-II 9.5
Nick Withington Rawlins Co. 1A-I 9.5
Brayden Moore Chase 1A-II 9.5
Joseph Pleasant BV Northwest 6A 9.3
Carlos Montiel Hugoton 4A-II 9.2
Derek Gillett Rock Hills 1A-I 9.2
Chandler Ostmeyer Wheatland-Grinn. 1A-II 8.9
Michael Daniels Logan 1A-II 8.9
Jaden Gard Erie 3A 8.9
Ian King Wellington 4A-I 8.9
Ty Brummer St. Johns/Tipton 1A-II 8.8
Evan Bott Linn 1A-II 8.8
Tanner Halling St. Johnn 1A-I 8.8
Marque English Pittsburg 5A 8.8
Dylan Lindeman Goessel 1A-I 8.7
Christian Scheopner Ness City 2A 8.6
Colton Mallone Perry Lecompton 3A 8.5
Jaylen Pickle Cimmaron 3A 8.5
Luke Kaiser Quinter 1A-II 8.4
Kole Breth Decatur Co. 1A-II  8.4
J. Robinson-Earl Miege 4A-I 8.1
Devin Walker Ulysses 4A-I 8.1
Henry Carter Oxford 2A 8
Peyton Hatter Wichita North 6A 8

ASSISTS PER GAME (15 Games Minimum) 

Order statewide Assist Leaders patch sportsinkansas@gmail.com

Name School Class APG
Dalen Kistner Hartford 1A-II 8.4
Alexis Molina Stanton Co. 2A 6.2
Tycen Hilger Rock Hills 1A-I 6.1
Dylan Vincent Eisenhower 5A 5.9
Mason Alexander McPherson 4A-I 5.7
Evan Bott Linn 1A-II 5.6
Dylan Lindeman Goessel 2A 5.5
Kyler Haffner Wheatland G. 1A-II 5.5
Keyon Thomas Bonner Springs 4A-I 5.3
Payton Froese Inman 2A 5.3
Nick Reinert Smoky Valley 4A-II 5.2
Lonell Lane Harmon 6A 5.1
Alan Watson Bonner Springs 4A-I 5
Jeremiah Garrett Miege 4A-I 5
Jett Canfield Hayden 4A-II 5
John Pfannenstiel Ness City 2A 4.9
Nate Raydo Maranatha 2A 4.9
Diego Davila Lakin 3A 4.8
Taylor Odle Kiowa Co.  2A 4.7
Riley Sides Northern Valley 1A-II 4.7
Ky Thomas Topeka 6A 4.6
Jacob Spiegel Rock Hills 1A-I 4.6
Zach Sorrell Clifton Clyde 1A-I 4.5
KT Raimey Olathe East 6A 4.4
Matt Mowry Cimarron 3A 4.4
Grant Tilbert SE Saline  3A 4.4
Ben Pyle McPherson 4A-I 4.4
Johnathan Jackson Maranatha 2A 4.4
Mason Osborne St. John 1A-I 4.3
Gabe Biermann Goodland 4A-II 4.3
Jordan Vincent Eisenhower 5A 4.2
Cade Miller West Elk 2A 4.2
Jackie Johnson Wichita North 6A 4.2
Brys Sommer Central Heights 3A 4.2
Jalen Johnson Maize 5A 4
Curtis Profit Wichita Heights 5A 4
Luke Evans Bishop Carroll 5A 4
Kaden McKee Pleasanton 2A 4
Jorge Chacon Rawlins Co.  1A-I 4

STEALS PER GAME (15 GAMES MINIMUM) 

Order statewide steals leaders patch sportsinkansas@gmail.com

Name School Class SPG
Anton Reeves  Pike Valley 1A-II 4.6
Jalen Risley Caldwell 1A-II 4.4
Peyton Johnson Lakeside 1A-I 4
Dalen Kistner Hartford 1A-II 3.8
Trey Sides Phillipsburg 3A 3.7
Jared Casey Plainville 2A 3.5
Kaden McKee Pleasanton 2A 3.3
Bradley Koch Clifton Clyde 1A-I 3.3
Braden Leitner Rawlins Co. 1A-I 3.2
Taylor Odle Kiowa Co. 2A 3.1
Alexis Molina Stanton Co. 2A 3
Kenny Stewart Highland Park 5A 3
Ty Sides Phillipsburg 3A 3
Jacob Spiegel Rock Hills 1A-I 3
Calvin Stapp Colby 3A 2.9
David Thomspn Palco 1A-II 2.8
Keyon Thomas Bonner Springs 5A 2.8
Jacob Benham Triplains-Brew. 1A-II 2.8
Ryan Robertson Cherryvale 3A 2.8
Jax Holland Maranatha 2A 2.8
Dawson Worrell Rural Vista 2A 2.8
Jordan Schippers Colby 3A 2.7
Connor Haviland Humboldt 3A 2.7
Kyler Haffner Wheatland G. 1A-II 2.7
Teryn Johnson Humboldt 3A 2.6
Shomari Parnell Andover Cent. 4A-I 2.6
Jude Warren Circle 4A-I 2.6
Garrett Handley Hill City 2A 2.6
Zach Sorell Clifton Clyde 1A-I 2.6
Jordan Smith  Yates Center 2A 2.6
Johnathan Jackson Maranatha 2A 2.5
Jesse Olvera SW Heights 3A 2.5
Dawsen Shalberg Lakin 3A 2.5

BLOCKS PER GAME (MINIMUM 15 GAMES) -

Order statewide blocks leaders patch sportsinkansas@gmail.com

Name School Class BPG
Tanner Marten  Onaga 1A-I 8.2
Josh Juenemann Bennington 2A 4.8
Peyton Sieck Goodland 3A 4
Kael Kordonowy Maize South 5A 4
Devin Walker Ulysses 4A-I 3.3
Kobe Dickson Holcomb 4A-II 3.2
Kiefer Brewer Sedan 2A 3
Chandler Ostmeyer Wheatland G. 1A-II 2.9
Hayden Seabolt Crest 1A-II 2.9
Cal Shimkus Oxford 2A 2.9
Larry White Topeka 6A 2.9
Conner Havlas Quinter 1A-II 2.7
Ethan Holloway Iola 4A-II 2.7
Caden Bach Northern Valley 1A-II 2.5
Michael Flavin Pike Valley 1A-II 2.4
Tanner Halling St. John 1A-I 2.4
Roland Hou Maranatha 2A 2.4
Brady Palen St. Johns/Tipton 1A-II 2.3
Tanner King Eisenhower 5A 2.2
Kyle Norris Baldwin 4A-II 2.1
Jaden Remington Lansing 4A-I 2.1
Dallas Seader Weskan 1A-II 2

KSHSAA Schools only listed