v 2018 Sports in Kansas All-State Girls Basketball - Sports in Kansas

2018 Sports in Kansas All-State Girls Basketball

Emily Ryan of Central Plains earned all classes POY. (Photo: Everett Royer)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Mar 18, 2018

Share This Story:

Sports in Kansas All-State All-Class (Top 30)

First Team All-Classes (Top 10)

Carly Bachelor, Washburn Rural, 6-0 Jr.

Christiana Carr, Manhattan, 6-0 Sr.

Ryan Cobbins, Piper, 6-0 Jr. 

Sarah Beth Gueldner, Olathe Northwest, 5-8 Jr.

Kennedy Brown, Derby, 6-6 Jr.

Tristan Gegg, Labette County, 5-6 Sr.

Taylor Robertson, McPherson, 5-11 Sr.

Emily Ryan, Central Plains, 5-9 Soph.

Elease Stafford, Lawrence, 5-11 Sr.

Sereena Weledji, Aquinas, 6-0 Sr.

Sydney Wilson, Olathe East, 6-0 Sr.

Second Team Al-Classes (Top 20)

Tore Alford, Derby, 5-8 Jr.

Elisa Backes, Salina Central, 6-1 Sr.

Sydnee Crain, Girard, 5-8 Sr.

Johnni Gonzalez, Miege, 5-6 Jr.

Taylor Joplin, Garden Plain, 6-0 Sr.

Laura Macke, Nemaha Central, 6-1 Sr.

Abby Ogle, Baldwin, 5-8 Sr.

Trezure Jobe, Wichita South, 5-7 Jr.

Brianna Vogts, Olpe, 5-9 Sr.

Evan Zars, Mill Valley, 6-1 Sr.

Third Team All-Classes (Top 30)

Brooke Lansford, BV West, 5-8 Sr.

Kade Hackerott, Goddard, 5-11 Soph.

Faith Hawthorne, Miege, 6-1 Fr.

Katie Horyna, Liberal, 5-9 Soph.

Mariah Murdie, Jefferson West, 6-3 Sr.

Karsen Schultz, Wabaunsee, 5-9 Sr.

Ryann Stearns, Anover Central, 5-10 Sr.

Alayna Townsel, Aquinas, 6-0 Jr.

Peyton Verhulst, Miege, 6-2 Fr.

Kayla Vitztum, TMP, 5-11 Sr.

All-Classes POY: Emily Ryan, Central Plains, Soph.

All-Classes Junior of the Year: Kennedy Brown, Derby, Jr.

All-Classes Sophomore of the Year: Emily Ryan, Central Plains, Soph.

All-Classes Freshman of the Year: Faith Hawthorne, Miege & Peyton Verhulst, Miege

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Class 6A

First Team (Top 10)

Tore Alford, Derby Jr.

Carly Bachelor, Washburn Rural Jr.

Kennedy Brown, Derby, Jr.

Chrissy Carr, Manhattan, Sr.

Sarah Beth Gueldner, Olathe Northwest Jr.

Trezure Jobe, Wichita South, Jr.

Brooke Lansford, BV West, Sr.

Elease Stafford, Lawrence, Sr.

Skylar Washington, Gardner-Edgerton, Sr.

Sydney Wilson, Olathe East, Sr.

Second Team (Top 20)

Chisom Ajekwu, Lawrence, Sr.

Kasey Hazell, Hutchinson, Sr.

Molly Kaemmer, Olathe East, Soph.

Choloe Kuckelman, BV North, Jr.

Ellie Kuckelman, BV North, Jr.

Kendall Michalski, Washburn Rural, Jr.

Alliyah Myers, Derby, Jr.

Jordan Nachbar, SM Northwest, Sr.

Catherine Szukalski, Blue Valley Sr.

Makenna Winemiller, Olathe East, Jr.

6A POY: Kennedy Brown, Derby

6A COY: Jodie Karsak, Derby

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Honorable Mention 6A All-State

Kayley Cassady – BV North, Josie Calzonetti – Garden City, Sanda Pollard – Wichita Southeast, Jaryn Benning – Topeka, Kia Wilson – Manhattan, Robyn McDonald – SM South, Megan Worthington – Manhattan, Alexis Snodgrass – Wichita NW, Dymond McElrath – Wichita East, Kierra Primm – SM West, Chidera Okoro – Dodge City, Caroline Hershberger – Olathe South, Alana Kramer – Junction City, Kynli Nelson – Gardner Edgerton, Lele Love – SM North, Hannah Black – SM Northwest, Loahnah Johnson – Wichita South, Dani Winslow – Olathe South

Class 5A

First Team (Top 10)

Elisa Backes, Salina Central, Sr.

Kade Hackerott, Goddard, Soph.

Shanti Henry, Andover, Jr.

Katie Horyna, Liberal, Soph.

Halie Jones, Maize, Jr.

Allison McFarren, Bishop Carroll, Sr.

Ishanti Suttington, Schlagle, Soph.

Alayna Townsell, Aquinas, Jr.

Sereena Weledji, Aquinas, Sr.

Evan Zars, Mill Valley, Sr.

Second Team (Top 20)

Carley Brack, Great Bend, Sr.

Dariauna Cater, Highland Park, Soph.

Alexis Caughton, Maize, Jr.

Britney Ho, Bishop Carroll, Jr.

Desiray Kernal, Newton, Jr.

Machia Mullens, Liberal, Soph.

Lydia Ostenson, Shawnee Heights, Sr.

Allison Thomas, Aquinas, Sr.

Anna Roulston, Kapaun, Sr.

Gerenda Smith, Lansing, Jr.

Sports in Kansas 5A Player of the Year: Sereena Weledji, Aquinas

Sports in Kansas 5A Coach of the Year: Rick Hetzel, Aquinas

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Honorable Mention 5A All-State

Jaemaya Lyons – Highland Park, Isabelle Reynolds – Andover, Lauren Johnson – Maize South, Brooke Sullivan – Goddard, Kylee Gaddas – Andover, Ali Lucero – Liberal, Mary Goetz – St. James, Taylor Antonowich – Newton, Madden Petty – Pittsburg, Tylea Wallace – Schlagle, Taylor Milleson – Emporia, Cierra Robinson – Leavenworth, Tania Randle – Wichita Heights, Camille Evans – Schlagle, Katera Mayfield – Seaman, Makenzie Shupe – DeSoto, Katie Wagner – Maize South, Claire Kaifes – Mill Valley, Brenna Monty – Kapaun, Molly Hartnett – Aquinas, Blythe Pearson – Aquinas

Class 4A-I

First Team (Top 10)

Madison Cook, Fort Scott, Sr.

Mandi Cooks, McPherson, Sr.

Ryan Cobbins, KC Piper, Jr.

Tristan Gegg, Labette Co. Sr.

Faith Hawthorne, Miege, Fr.

Johnni Gonzalez, Miege, Jr.

Taylor Robetson, McPherson, Sr.

Ryan Stearns, Andover Central, Sr.

Ali Vigil, KC Piper, Soph.

Peyton Verhulst, Miege, Fr.

Second Team (Top 10)

Carissa Beck, Circle, Jr.

Skyelar Brown, Fort Scott, Sr.

Sydney Burton, Abilene, Jr.

Chesney Downing, Atchison, Sr.

Courntey Harms, Miege, Sr.

Riley Hett, McPherson, Jr.

Jayden Marlnee, Augusta, Jr.

Alyson Potter, Circle, Jr.

Avery Rusk, Wellington, Sr.

Elizabeth Vaughn, KC Sumner, Sr.

Sports in Kansas 4A-I Player of the Year: Taylor Robertson, McPherson, Sr.

Sports in Kansas 4A-I Coach of the Year: Chris Strathman, McPherson

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Honorable Mention 4A-I All-State

Bailey Wilborn – Andover Central, Ashtyn Brown – Andover Central, Kim Whetstone – Bonner Springs, Hallie Hoffine – Bonner Springs, Kamryn Shaffer – Ottawa, Shayland French – Wellington, Hannah Wiley – Abilene,  Kelsie Kelly – Circle, , Katie Yankovich – Bashor Linwood, Emma Cunningham – Rose Hill, Carson Buffington – Louisburg, Emily Randall – Winfield, Lakyn Shieferecke – McPherson, Hannah Hageman – McPherson, Abbee Rhodes – Augusta, Savannah Schneider – Hays, Evelyn Vazquez – KC Piper, Justice Brackney – Labette County, Aubrie Sorrell – Labette County, Lyssa Schabel – Independence, Tori Busse – Chanute, Meghan goff – Spring Hill, Chassidy Weathers – Ark City, Gina Ballesteros – Ulysses, Sydney Adler – Rose Hill, Skyler Williams – Paola, Lauren Delker – Spring Hill, Mya Allen – Sumner, Ady Edwards – Paola, Jordan Gonzalez – Miege, Fallon Russell – Miege

Class 4A-II

First Team (Top 10)

Delaney Barnes, Baxter, Soph.

Cydney Bergmann, Concordia, Sr.

Sydnee Crain, Girard, Sr.

Bria Gutschenritter, Andale, Sr.

Brooklyn Harper, Hugoton, Sr.

Mariah Murdie, Jefferson West, Sr.

Abby Ogle, Baldwin, Sr.

Shay Tanking, Holton, Sr.

Nena Taylor, Parsons, Jr.

Kirsten Young, Burlington, Jr.

Second Team (Top 20)

Sami Bartels, Marysville, Soph.

Ayanna Correll, Parsons, Jr.

Clara Edwards, Clay Center, Sr.

Brooklyn Hunter, Hayden Sr.

Paige Jensen, Galena, Sr.

Kayla Kurtz, Baldwin, Jr.

Aalyiah Negonstott, Jefferson West, Jr.

Eboni Sapien, Holcomb, Sr.

Sydney Pacha, Marysville, Sr.

Karsyn Youngblood, Columbus, Soph.

Sports in Kansas 4A-II Player of the Year: Sydnee Crain, Girard, Sr. & Abby Ogle, Baldwin, Sr.

Sports in Kansas 4A-II Coach of the Year: Bob Martin, Baldwin

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Honorable Mention 4A-II All-State

Kelsey Simmons – Santa Fe Trail, Piper Johnson – Santa Fe Trail, Madison Davis – Frontenac, Taylor Peterson – Frontenac, Morgan Cassidy – Columbus, Madison Cox – Galena, Jacey Murphy – Girard, Karma Fields – Frontenac, Sophia Purcell – Hayden, Abbey Underhill – Baxter Springs, Rachel Bergkamp – Andale, Saydee Tanking – Holton, Reilly Stewart – Baldwin, Carly Lindenmyer – Baldwin, Maggie Knoblauch – Andale, Tyler Winter – Andale, Morgan Geist – Andale, Kate Ogle – Baldwin, Alex Bearup – Trinity, Ashlynn Doebele – Burlington, Ashlynn Blesoe – Chapman, McKenna Kirkpatrick – Chapman, Sophie Mader – Nickerson, Madison Ontjes – Nickerson, Johanna Rawlings – Hugoton, Sophia Purcell – Hayden, Ellie Carson – Iola, Hannah Ferguson – Clay Center

Class 3A

First Team (Top 10)

Bailey Bangert, Kingman, Sr.

Sydney Dwyer, Wellsville, Sr.

Emmiley Hendrixson, Haven, Sr.

Sydney Johnson, Beloit, Sr.

Taylor Joplin, Garden Plain, Sr.

Laura Macke, Nemaha Central, Sr.

Faith Martin, Mission Valley, Sr.

Jaclyn Schulte, Russell, Sr.

Kayla Vitztum, TMP, Sr.

Taya Wilson, Sterling, Sr.

Second Team (Top 10)

Sabrina Bellar, Conway Springs, Sr.

Piper Bourne, Garden Plain, Sr.

Lea Coccetella, Wichita Independent, Sr.

Kolby Davis, Ellsworth, Sr.

Janell Douvier, Wichita Independent, Sr.

Kailey Jo Ince, Hesston, Sr.

Taylor Jantz, Cimarron, Jr.

Beau Peterson, Council Grove, Sr.

Tamo Thomas, Royal Velley, Sr.

Daphne Williams, Halstead, Sr.

Sports in Kansas 3A Player of the Year: Taylor Joplin, Garden Plain, Sr.

Sports in Kansas 3A Coach of the Year: Kody Kasselman, Garden Plain

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Honorable Mention 3A All-State

Kayla Koester – Conway Springs, Sailor Jackson – SE Cherokee, Kara Koester – Conway Springs, Kimalee Cook – Remington, Jaycee Ernzen – Athcison Co., Jaya Esquibel – Lakin, Elle McDaniel – Goodland, Brittney Jennings -SW Heights, Jaden Courter – Oskaloosa, Jocelynn Pedigo – Hoisington, Taryn Kuhn – Norton, Jenna Keller – Perry Lecompton, Kadie Smith – Cheney, Kylee Scheer – Cheney, Brea Buoy – Caney, Ali Laforge – Erie, Ashley Dillinger – Erie, Madison Dehlinger – Eureka, Chazni Ptacek – Eureka, Madelyn Koop – Eureka, Katie Robinson – Fredonia, Rylan Wilhite – Humboldt, Sophia Rohling – Neodesha, Hannah Tingler – Jayhawk Linn, Jill Stephens – Colby, Emily Earhart – Riley Co., Jacy Dalinghaus – Nemaha Central, Marissa Bates – Silver Lake, Demi Aamold – Wellsville, Sydney Barrett – Belit, Caila Hill – Rossville, Toro Thomson – Riley County, Paige McDaniel – Wellsville, Macie Price – Scott City, Emily Smith – Scott City, Logan Hurla – St. Marys, Karenna Gerber – Halstead, Josie Harrison – St. Mary’s . Tiffany Dortland – Russell, Abby Gordon – Garden Plain, Sydney Hilliard – Sedgwick, Elise Kaiser – Hesston, Aubrey Koenigsman – TMP, Faith Paramore – Haven, Heather Ronnebaun – Maur Hill, Sydney Bangert – Kingman, Lindsey Heim – Pleasant Ridge, Lauren Danahy – Garden Plain

Class 2A

First Team (Top 10)

Aubree Dewey, Plainville, Soph.

Eden Heibert, Goessel, Sr.

Cathy Farmer, Colgan, Jr.

Connor Keith, Hill City, Sr.

Emily Ryan, Central Plains, Soph.

Karsen Schultz, Wabaunsee, Sr.

Kayla Smith, Valley Heights, Sr.

Brianna Vogts, Olpe, Sr.

Ashton Wiebe, Bearean Academy, Sr.

Josie Weishaar, Jefferson North, Sr.

Second Team (Top 20)

Addyson Emmons, Bluestem, Jr.

Ehlaina Hartman, Spearville, Soph.

Kourtney Hanson, Marion, Sr.

Mia Kells, Sublette, Jr.

Abby Oliver, Wabaunsee, Jr.

Zoe Marshall, Pleasanton, Sr.

Macy McClendon, West Elk, Soph.

Justi Sims, Sedan, Sr.

Bethany Stucky, Moundridge, Sr.

Brecken Vandenhoek, Kiowa Co., Jr.

Sports in Kansas 2A Player of the Year: Emily Ryan, Central Plains, Soph.

Sports in Kansas 2A Coach of the Year: Pat Stiles, Central Plains

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Honorable Mention 2A All-State

Rylee Gleason – Kinsley, Maeson Dewey – Plainville, Natalie Bevan – Bluestem, Madison Ward- Ellinwood, Lili Shubert – Trego, Chantry Hoskinson – Elkhart, Kayla Webb – Solomon, Bekah Unruh – Sublette, Rylie Cook – Stanton County, Brittney Heibert – Goessel, Madison McElwain – Kinsley, Marissa Bratcher – Cedar Vale, Breckyn Rowley – Udall, Lysett Ibarra – Macksville, Kendi Kellar – Syracuse, Carrie Roe – Herington, McKenzie Shippy – Herington, Anna Carter – Decatur Co., Alysaa VanVleet – Decatur Co., Shiane Wondra – Meade, Megan McClendon – West Elk, Madelyn Hutley – Wabaunsee, Carrie Kennedy – Hill City, Rachel Lamatsch – Central Plains, Kyla Lojacin – Medince Lodge, Allison Crist – Lincoln, Alissa Heskamp – Spearville, Kylie Dohl – Jackson Heights, Rebakah Castle – Hoxie, Camille Bradshaw – Hodgeman Co., Addie Campbell – Hoxie, Brooke Wiebe – Berean Academy, Annabelle Vaught – Jeff County North, Sam Vermetten – Valley Heights, Madison Ward – Ellinwood, Claira Spurgeon – Lyndon, Kate Radell – Colgan, Aubry Piccini – Colgan, Kayla Webb – Solomon, Lilly Shchamberger – Hoxie, Kylee Massey – Northern Heights, Emma Miller – Olpe, Allie Pringle – Yates Center, Brecken Rowley – Udall, Tiaghe Weeter – St. Francis, Jordyn Lowrie – Oakley, Callie Daniels – Madison, Ally Cochran – Sacred Heart, Kendi Keller – Syracuse, MaKayla Michael – Inman, Hanna Bracelin – St. Francis

Class 1A-I

First Team (Top 10)

Rylee Alexander, South Central, Sr.

Lauren Campuzano, Rural Vista, Jr.

Macy Doebele, Hanover, Jr.

Tianna Lohse, Hanover, Soph.

Emilee Ebert, Frankfort, Jr.

Katie Glatczak, Centralia, Sr.

Haven Hamilton, Stockton, Sr.

Elizabeth Hardacre, Thunder Ridge, Sr.

Katelin O’Brien, St. Paul, Sr.

Bri Rutherford, South Central, Jr.

Second Team (Top 20)

Hannah Askew, South Gray, Jr.

Jaysie Bowser, Clifton Clyde, Soph.

Haley Crupper, Lebo, Sr.

Regan Kirkwood, Valley Falls, Jr.

Madison Lueger, Centralia, Jr.

Rachel Miller, Lakeside, Sr.

Tara Nelson, St. John, Sr.

Melanie Renken, Little River, Sr.

Sydney Rice, St. Paul, Sr.

Tylin Ward, Caldwell, Jr.

Sports in Kansas 1A-I Player of the Year: Macy Doebele, Hanover, Jr.

Sports in Kansas 1A-I Coach of the Year: Chris Beikmann, Hanover,

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

1A-I Honorable Mention All-State

Claire Zarbynicky – Hanover, Rachel Frakes – Valley Falls, Faylee Brumett – Lakeside, Maya Eidman – Chase County, Ella Roberts – Dighton, Meagan Wright – Chetopa, Kristen Beckman – Rawlins Co., Ashley Melugin – Flint Hills, Jaetyn Conrad – Fairfield, Emily Salmans – South Gray, Danielle Kasprzak – Southern Coffey Co., Bailey Bsye – Fairfield, Katelynn Witt – Fairfield, Olivia Engler – Osborne, Christy Wiebe – South Gray, Kelsey Hett- Centre, Taryn Stramel – Triplains/Brewster, Tiana Sothers – Pike Valley, Emily Coffman – Clifton Clyde, Sydney Rice – St. Paul, Morgan Schrag – Pretty Prairie, Emily Winter – ST. Paul, Keenan Brandt – Frankfort, Tess Cecrle – Washington County, Allison Kearney – Valley Falls, Morgan Kramer – Centralia, Jessica Yaussi – Frankfort, Brennen Kirchoff – Thunder Ridge

Class 1A-II

First Team (Top 10)

Paige Baird, Northern Valley, Jr.

Morgan Bolen, Hartford, Sr.

Kylie Crist, Quinter, Sr.

Lauryn Dubbert, St. Johns/Tipton, Fr.

Megan Foster, Waverly, Soph.

Peyton Havlas, Quinter, Sr.

Kaycee Miller, Golden Plains, Jr.

Kylee RIcke, Cunningham, Sr.

Cori Vineyard, Argonia, Jr.

Madison Wiltse, Otis-Bison, Soph.

Second Team (Top 20)

Ashlyn Cure, Ingalls, Jr.

Kara Eilert, St. Johns-Tipton, Jr.

Lanae Goetz, Wheatland-Grinnell, Sr.

Tricia Hokanson, Bucklin, Jr.

Rachel Keltz, Cheylin, Sr.

Riley Deitz, Wilson, Sr.

Trishia Mathewson, Axtell, Sr.

Morgan Polson, South Barber, Jr

Maisie Schroeder, Hartford, Sr.

Cynae Wiley, South Haven, Jr.

1A-II Player of the Year: Kyle Crist, Quinter, Sr. & Peyton Havlas, Quinter, Sr.

1A-II Coach of the Year: Matt Havlas, Quinter

Parents/Athletes: order your all-state  POY, 1st Team, 2nd Team or hon. Mention patch ASAP: email: sportsinkansas@gmail.com)

Honorable Mention 1A-II All-State

Desi Desirae – Palco, Brooklyn Zoeller – BV Randolph, Shelby Ohdle – Linn, Brittney Byers – South Haven, Jill Henry – Wetmore, Peyton Ostmeyer – Natoma, Bridgett Fairbank – Western Plains, Avery Gates – St. Johns/Tipton, Hannah Chambray – Natoma, Chaylee Lowry – Northern Valley, Kaitlyn Morris – Southern Cloud, Aalyiah Earl – Rolla, Brittney Walt – Quinter, Jacki Endicott – Ashland, Maggie Neiman – Golden Plains, Cahterine Bowman – Bucklin, Hannah Schmitz – Axtell, Linsdey Kauffman – Hutch Central Christian, Kaylee Simon – Ingalls, Katie Zelenka – Wilson, Morgan Meyers – Cunningham, Jessi Frisbie – Cheyvlin, Bailey Darbyshire – Hartford, Sydney Allen – Sharon Springs, Holly DeWeese – Cunningham, Zoe Schultz- Wheatland Grinnell, Ashlynn Rogers – Attica, Idallis Shaffer – South Barber, Bailey Unruh – Elyria Christian, Emily Green – Stafford, Kaleigh Hanzlick – Wilson. 

--

Chet Kuplen, Managing Partner, of Sports in Kansas finalizes all teams that use input from different media members across the state of Kansas.