v Sports in Kansas: 2017 Non-Senior Football Team - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 2017 Non-Senior Football Team

Graham Mertz of BV North was named SIK Non-Senior POY. (photo: Adam Murray Photography)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Dec 5, 2017

Share This Story:

Over 300 high schools play football in Kansas and Sports in Kansas has announced its All Non-Senior Team from the 2017 season. Final selections are picked by Chet Kuplen of Sports in Kansas, along with input from SIK contributors Ben Mitchum (Central/Western Kansas), Sean Boston (Wichita), Kyle Odermann (Kansas City), with additional input from several media members and coaches across the state. This is not a list based on recruiting, to be eligible for the list players had to be a freshman, sophomore or junior during the 2017 football season (Graduation years: 2021,2020, 2019).

ATTENTION: Players on list are elgible for a All Non-Senior Team or All-Non Senior Team honorable mention patch for letter jacket, we are the only place with our logo on them. email Chet Kuplen at the following email address to order: sportsinkansas@gmail.com to order.

2017 Sports in Kansas All Non-Senior Offense

First Team

QB- Graham Mertz, BV North, 6-4 205 Jr. (Non-Senior OPOY)

QB- Will Eldridge, BV Southwest, 6-0 180 Jr.  

QB- K’Vonte Baker, Wichita Heights, 5-10 175 Jr

RB- Breece Hall, Wichita Northwest, 6-2 200 Jr.

RB- Travis Theis, Pratt, 5-10 185 Jr

RB- Jax Dineen, Free State, 5-10 235 Jr.

RB- Ky Thomas, Topeka, 5-11 185 Soph.

RB- Parker Roth, Hesston, 5-10 200 Jr.  

RB- Brison Cobbins, Miege, 5-8 165 Soph.

WR- Logan Talley, Mill Valley, 5-11 170 Jr.

WR- Daniel Jackson, Bishop Miege, 5-11 180 Soph.

WR- Billy Bartlett, BV Southwest, 6-1 180 Jr.

WR- Keenan Garber, Free State, 6-1 175 Jr.

TE- Clay Cundiff, Bishop Carroll, 6-4 225 Jr.

OL- Joe Michalski, Aquinas, 6-4 270 Jr.

OL- Cooper Beebe, Piper, 6-3 315 Jr.

OL- Stuart Habbart, Eisenhower, 6-4 285 Jr.

OL- Refujio Chairez, Garden City, 6-2 300 Soph.

OL- Elliott Strahm, Sabetha, 6-2 265 Jr.

OL – Turner Corcoran, Free State, 6-6 270 Soph.

ATH- Roy Johnson, Wichita Northwest, 5-5 140 Jr.

ATH- Cameron Cox, Hesston, 5-11 170 Jr.

Ret- Jacob Backus, Marysville 5-11 160 Jr.

K- Gage Girk, South Central, 5-9 150 Soph.

2017 Sports in Kansas All Non-Senior Defense

First Team

DL- Marcus Hicks, Wichita Northwest, 6-5 245 Jr.

DL- Jalen Williams, Bishop Miege, 6-4 225 Jr.

DL- P.J. Spencer, SM East, 6-3 235 Sr.

DL- Mason Fairchild, Andale, 6-4 235 Jr.

DL- Javier Derritt, Aquinas, 6-2 275 Jr.

LB- Alex Totta, Blue Valley, 5-10 175 Jr.

LB- Josh Carter, Wichita Northwest, 5-10 205 Jr.

LB- Dylan Downing, Bishop Miege, 6-1 220 Jr. (Non-Senior DPOY)

LB- Reece Morss, Holcomb, 6-1 230 Jr.

LB- Quinton Hicks, Campus, 6-3 230 Jr.

LB- Tyler Stottle, SM East, 5-11 165 Jr.

DB- Eric Olson, Blue Valley, 6-0 185 Jr.

DB- Tanner Moore, Mill Valley, 6-2 185 Jr.

DB- Carlos Acosta, Garden City, 5-9 160 Soph.

DB- Dalton Miller, Great Bend, 5-11 170 Soph.

DB- Hunter Igo, Derby, 5-10 160 Jr.

P- Jace Kinnamon, McPherson, 5-11 195 Jr.

Second Team Offense

QB- Kyler Hoppes, McPherson, Jr.

QB- Easton Dean, Labette County, Jr.

QB- Caleb Grill, Maize Jr.

RB- Cameron Jackson, Aquinas, Jr.

RB- Drew Dumas, Olathe Northwest, Jr.

RB- Sawyer Simon, Andale, Jr.

RB- Daymon Sanchez, Olathe North Jr.

RB- Ben Bannister, Goddard Jr.

RB- Kevontae McDonald, Manhattan Jr.

WR- Drew Ellis, Mulvane Jr.

WR- Tyler Kahmann, Campus Jr.

WR- Dylan White, Pittsburg, Jr

WR- Preston Williams, Washburn Rural Jr.

TE- Jacob Schmitz, Kapaun Jr.

OL- Isaac Helms, Chaparral Jr.

OL- Ethan Wampler, Smoky Valley Jr.

OL- Josh Meurer, Bishop Miege, Jr.

OL- Derek VanDorn, Centralia, Jr.

OL- Seth Falley, Campus, Jr.

OL- Austin Hobelman, Smith Center Jr.

ATH- Zane Colson, Rock Hills, Jr.

ATH- Lane Whisennand, Elkhart, Jr.

Ret- J.C. Shelton, Galena, Jr.

K- Jonathan Hunnacutt, Phillipsburg Jr.

Second Team Defense

DL- Jared Casey, Plainville, Soph.

DL- Matthew Roberts, Aquinas Soph.

DL- Jayden Miller, Salina South Jr.

DL- Isaac Mitchell, Salina South Jr.

DL- Wyatt Hayes, Scott City Jr.

LB- Nick Davenport, Ell-Saline Jr.

LB- Bo Meisenheimer, Aquinas Jr

LB- Sage Sieparda, Mill Valley Jr.

LB- Darin Robertson, BV North Jr.

LB- Jerek Butcher, Pittsburg Jr.

LB- Cade Lindsay, Derby Jr.

DB- Marshall Faurot, Scott City Jr.

DB- Scott Valentas, Kapaun Jr.  

DB- Cameron Harvey, Campus Jr.

DB- Jayden Russell, Aquinas Jr.

DB- Isaiah Wright, SM East, Jr.

P- Tyler Trudo, Eisenhower Jr.

ATTENTION: Players on list are elgible for a All Non-Senior Team or All-Non Senior Team honorable mention patch for letter jacket, we are the only place with our logo on them. email Chet Kuplen at the following email address to order: sportsinkansas@gmail.com 

Hon Mention Non-Seniors

6A Non Seniors

Dante Smith Posey – SM West, J.J. Neal – Olathe South, Trevon Kearney – Olathe East, Hunter Carpenter – SM South, Shane Skwarlo – Free State, Jordan Preston – Free State, Jalen Nash – Free State, Javon Wheeler – Wichita Northwest, DeWade Black – Wichita East, Shakur Johnson – Wichita West, Roy Johnson – Wichita Northwest, Percelle Finch – Wichita Northwest, Seth Falley – Campus, Tayezahn Crough – Hutchinson, Bryce Westmorelan – Derby, , Dax Benway – Derby, Davian Vigil – Hutchinson, Landon Dimmit – Hutchinson, Grant Adler – Derby,  Isaac Keener – Derby, Spencer Grosz – Olathe East, Spencer Stewart – SM Northwest, Refujio Chairez – Garden City, Marcos Fischer – Dodge City, Da’Vonshai Harden – Topeka, Andy Maddox – SM East, Jacquez Barksdale – Topeka, Kevontae McDonald – Manhattan, Daymon Sanchez – Olathe North, Parker Willis – SM East, Payton Collins – Wichita East, Evan Darville – Dodge City, David Hernandez – Manhattan, Evan Darville – Dodge City, Grant Cooney _ Topeka, Hunter Thomas – Olathe East, Tanner Scritchfield – Topeka, Arland Bruce – Olathe North, Jai Haynes – Olathe South, Kolby Murphy – Olathe South, Hunter Vick – Olathe South, Romin Merritt – Olahte South, Noah Laird – SM North, Dan Scott – SM East, Walker Kinney – Blue Valley, Shane Bergeman – BlueValley, Siler Tschirhart – Blue Valley, Grant King – Blue Valley, Cameron Green – Blue Valley, Kendall Hargens – Blue Valley North, Jack Stallard – Blue Valley North, Peyton Potts – BV Northwest, J. Michael Strufdivant – BV Northwest, Edward Thomas – BV Northwest, Rusell Wilkey – Junction City, Jalen Blackwell – Topeka, Tye Davis – Garden City, Beau Foster -Dodge City, Ethan Crone – Garden City, Ryan Jarmer – Garden City, Ray Lewis -Olathe East

5A Non Seniors

Jacob Schmitz – Kapaun, Braxton Hyde – Liberal, Gage Fritz – Great Bend, Koy Brack – Great Bend, Bryant Richard – Heights, Scott Valentas – Kapaun, Jackson Nichols – Carroll, Sean Hallacy – Carroll, Ethan McMillan – Carroll, Sam Niedens – Carroll, Brady Bockover – Carroll, Ryan Murphy – Carroll, Keaton Ricke – Carroll, Bryant Richard – Heights, Payton Collins – Wichita South, Cole Butts – Salina Central, Taylon Peters – Salina Central, Cai Calvert – Salina South, Ben Bannistetr – Goddard, Tyler Trudo – Eisenhower, Eli Fahnestock – Andover, Migc Aiyanor – Salina Central, Kamron Gonzalez – Goddard, Parker Wenzel -Eisenhower, Dominik Stadlman – BV Southwest, Ingeon Jung – Leavenworth, Gentry Cole – Goddard, Jack Matchette – Mill Valley, Cevin Clark – Ark City, Brett Ashcraft – Newton, Syris Dunlap – Liberal, Jaylin Richardson – KC Turner, Larry Wilson -Valley Center, David Kemp – Andover, Joe O’Leary – Aquinas, Sam Payne – Seaman, Blake Penka – Great Bend, Brandis Evans – Pittsburg, Jerod Kerr- Seaman, Hayden Pauls – Emporia, Christian Roth – Mill Valley, Ryan Depperschmidt – Heights, Cade Lautt – St. James, Max Kalny – St. James, Will Sharpton – St. James, Thommy Tholen – Aquinas, Cameron Young, Mill Valley Jr., Gabe Galindo – Emporia, Jacob Blindt – Topeka West, Payton Doll – Great Bend, Kaden Schroeder – Great Bend, Jayston King – Liberal, Nolan Cox – Salina South, Joel Kafka – Pittsburg, Tank Young – Aquinas

4A-I Non Seniors

Gabe Hoover – McPherson, Corey Minks – Maize South, Taylin Huff – McPherson, Nolan Veenis – Maize South, Ben Vokman – Augusta, Dawson Vangoethem – McPherson, Brian Yocum – Maize South, Zac Saville – Maize South, Sam Thomas – Andover Central, Jacob Taylor – Andover Central, Andrew Bliss – Maize South, Regan Jones – Andover Central, Corbin Ingrim – Circle, Sawyer Simon – Andale, Cooper Ven John – Andale, Seth Bugner – Andale, Devin Haynes – De Soto, Dylan Walker – Labette County, Jacob McDonald – Chanute, DeAndre Washington – Wellington, Tajahn Thomas – Coffeyville, Matt Campbell – Fort Scott, Sercy Duncan – Atchison, Jacob Adams – Chanute, Jace Freisen – Basehor Linwood, Austin Moore – Lousiburg, Ty Cooper – Wamego, Palmer Hutchinson – Hays, Lane Harvey – Chanute, Matt Beyer – Mulvane, Caleb Haggard – Labette County, Taylor Poitier – Miege, Tylor Poitier – Miege, Sean Ryan – Miege, Jaylen Scruggs – Miege, Antonio Manning – Miege, Max Vanmeter – Miege, Mason Weber – Miege, Wyett Wallingford – Miege, Nolan Ford – Basehor Linwood, Korbin Riedel – Tonganoxie, Michael Mashburn – De Soto, Mike Stribling – Paola, Madden Rutherford – Louisburg, Clay Essex – Paola, Brendan Ohlmeier – Paola, Kyle Alcanter – Basehor Linwood

4A-II Non Seniors

Luis Franco – Kingman, Tanner Schrag – Nickerson, Konrad Peterson – Smoky Valley, Hunter Jones – Nickerson, Mason Perez – Larned, Brock Skelton – Larned, Aric Propst – Halstead, Kadence Riner – Pratt, , Tim Lambert – Smoky Valley, Marc Chaplin – Osawatomie, Otis Costlow – Sante Fe Trail, Hunter Huber – Pratt, Felix Johnson – Trinity, Tucker Trevitt – Trinity, Nic Zimmerman – Iola, Patch Loadholtz – Parsons, Quinn Neuenswander – Jeff West, Calvin Stapp – Colby, Logan Allen – Anderson County, Dalton Harvey – Chapman, Taybor Vetter – Rock Creek, Anthony Pursley – Osawatomie, Pieter Venter – Iola, Tanner Spencer – Anderson County, Hunter Waite – Trinity, Daniel Hernandez – Hayden, Xavier Slaven – Colby, Shane Wright – Burlington, Trey Charboneau – Collegiate, Carter Greenfield – Santa Fe Trail, John Molitor – Kingman, Marshall Faurot – Scott City, Gavin Cullor – Prairie View, Andrew Schmidtelin – Hayden, Brendan Ishimura – Frontenac, DaQuan Johnson – Parsons, Will Herren – Santa Fe Trail, Cael Johnson – Burlington, Hunter Boone – Prairie View, Jordan Schippers – Colby, Trey White – Baxter Springs, Brendan Ishimura – Frontenac, Chandler Humble – Girard, Kaden Evert – Pratt, Brannon Nordstedt – Burlington

3A Non Seniors

Daniel Becker – Conway Springs, Dawson Kerbow – Hugoton, Chase Ast – Conway Springs, Drake Whealy – Chaparral, Landon Gegen – Cheney, Zach Mercer – Conway Springs, Jake Burke – Chaparral, Riley Petz – Cheney, Bo Gooch – Belle Plaine, Taylor Dulglass – Belle Plaine, Quinton Pfaff – Chaparral, Zachary Dressler – Douglass, Miguel Gerber – Chaparral, , Cameron Cox – Hesston, Blake Martin – Hesston, David Schulte – Halstead, Darian Ratzlaff – Hillsboro, Scott Grider – Halstead, Kaden Kraus – Halstead, Aaron Guererro – Hutch Trinity, Kaleb Hammeke – Hutch Trinity, Brady Myers – Sterling, Andrew Bergmeier – Hutch Trinity, Saywer Kramer – Ell Saline, Colton Smith – Sedgwick, Mason Thiessen – Inman, Kaleb Hagans - TMP, Jack Neal – Hutch Trinity, Brant Dayhoff – Osage City, Jaret Shelton – Phillipsburg, Matt Baumgartner – Nemaha Central, Mason Griffin – Silver Lake, Michael Moreno – Hiawatha, Hadley Panzer – Lakin, Elijah Daughty – Rossville, Trenton Plinsky – Osage City, Hunter Clift – Bluestem, Carson Cox – Beloit, Dalton Kellum – Perry Lecompton, Brayden Singer – West Franklin, Mikey Waggoner – Riley Co., Braeden Cox – Sabetha, Taylor Folsom – Maur Hill, Julio Gonzalez – Neodesha, Alexis Hernandez – Erie, Clayton Richter – Pleasant Ridge, David Schulte – Halstead, Joseph Helton – Galena, Mycah Ritchie – Osage City, Gabe Garber – Sabetha, Joe Gruber – Sabetha, Connor Haviland – Humboldt, Derek Roever – Marysville,  Jake Burke – Chaparral, Trenton Plinksy – Osage City, Clayton Richter – Pleasant Ridge, Brock West – Maranatha Academy, Nate Burdette – Maranatha Academy, Tucker Hurst – Humboldt, Ethan Moreland – Caney, Dylan Marks – SE Saline, Dalton Purdharm – Wellsville,Mason Engelken – Sabetha, Treylan Gross – Phillipsburg, Dagen Goodner – Humboldt, Cauy Rokey – Sabetha, Mikey Waggoner – Riley County, Atreyau Hornbeak – Marysville, Zach Meier – Beloit, Tate Ahlvers – Beloit, Hayden Robb – Perry Lecompton, Grant Roush – Perry Lecompton, Kooper Lawson – Galena, Jack Caudle – Maur Hill, Kade Melvin – Norton, Caleb Pilcher – Hiawatha

2-1A Non-Seniors

Garrett Bolinger – Colgan, Garrett Burden – Medicine Lodge, Hooper Schroeder – Sedgwick, Kale Schoeder – Sedgwick, Cade Simmons – Colgan, Matthew Lomshek – Colgan, Luke Orender – Colgan, Jose Garcia – Olpe, Jordan Finnesy – Plainville, Ellis Slack – Olpe, Kipp Jasper – Troy, Javier Gomez – Elkhart, Elian Prieto – Elkhart, Charlie Skidmore – Sacred Heart, Devin Anderson – Sacred Heart, Matthew Lodbell – Horton, Hesston Maxwell – Smith Center, Ethan Peterson – Smith Center, Jonas Bahr – Meade, Tanner Copeland – Plainville, Aaron Moss – Smith Center, Talon Torline – Ellis, Gaitlin Clawson – Meade, Austin Hobelmann – Smith Center, Konnor Pfeifer - Ellis, Charlie Timmons – Smith Center, Marshall Randall – Horton, Colby Benoit – Smith Center, Cal Marquardt – Colgan, Jace Wilson – Oswego, Kyle Budy – Jefferson North, Allen Tryon – Valley Heights, Cole Coggins – Valley Heights, Tristan Haynes – Meade, Kolby Rethman – Jackson Heights, Hunter Morgan – La Crosse, Blake Hinrichs – Olpe, Morgan Raines – Oakley, Andrew Reed – Uniontown, Kenton Talley – Centralia, Corbin Boles – Oakley, Treyton Peterson – Ell-Saline

8-Man Non-Seniors

Taye Washington – Hoxie, Samuel Livingston – Pretty Prairie, Masen McDaniel – A&A, Garrett Burns – Central Christian, Alex Markus – Pretty Prairie, Blake Harnden – A&A, Neal Gugelmeyer – South Barber, Caleb Hildebrand – Stafford, Richie Oswalt- Central Chrisitan, Lane Detter – Pretty Prairie, Xavier Espinoza – Centre, Hunter Thomas – Little River, Jess Philpot – Peabody, Braden Neilson – Solomon, Jensen Riffel – Centre, Skylur Merritt – Wakefield, Jobe Fowles – Solomon, Landon Rives -Peabody, Isaac Paterson – Udall, Tayte Halderman – Sedan, Cooper Bristor – Caldwell, Brodey Vaden – Central burden, Marshall Ward – Caldwell, Clayton Cook – Central Burden, Ty Carter – Oxford, Cobey Fiske – Solomon, Carson Rich – Spearville, Darnell Holloway – Osborne, Kody Mead – Macksville, Myles Menges – Central Plains, Cale Thompson – Kiowa County, Kobey Stein – Spearville, Gabriel Salas – Satanta, Dylan Bishop – Udall, Darrien Holloway – Osborne, Cody Joslin – Sedan, William Silvery – West Elk, Seth Greenwood – Burlingame, Jayce Hamel – Hill City, Jarrod Dible – Hoxie, Ezra Goodman – A&A, Andres Rios – Ness City, Keller Snesrud – Burlingame, Mark Stokes – Herington, Ronald Michel – Leoti, Layne Wilton – Bennington, Angel Guzman – Ness City, Adson Day – Hill City, Nate Gabel – Ness City, Ethan Jellison – South Central, Kade Miller – Osborne, Hunter Koch – Axtell, Grant Mellinger – Wichita Homeschool, Quinn Buessing – Axtell, Eli Salmans – Hodgeman County, J. Wolters – Wichita Homeschool, Brody Bohrer – A&A, Austin Nolan – Pretty Prairie, Rustin Blaylock – South Haven Cole Coggins – South Barber, Easton Irskik – Ingalls, Jalsen Risley – Caldwell, Matiland Wiltse – Otis Bison, Anton Foust – Otis Bison, Corbin Rice – Caldwell, Daiken Stallbaumer – Hanover, Marshall Masterson – Wichita Home School, Blair Hoffman – Dighton, Derek Gillet – Rock Hills, Trevor Rooks – South Barber, Carter Bruna – Hanover, Luke Jonson – Wichita Homeschool, Nick Stutsman – Northern Valley, Rylee Welchel – Rock Hills, Thomas Atkins – Hanover, Tanner Lamb – Calwell, Pete Sancehs – Hodgeman County, Kail Dubbert – St. Johns/Tipton, Ethan Eckhoff – Hodgeman County, Alex Markus – Pretty Prairie, Pete Peters – Hanover, Demetrick Sandoval – Hartford, Caden Bach – Northern Valley, Joel Huftles – Wetmore, Scott Baughman – Pretty Prairie, Isaac Salmans – Hodgeman County, Brody Carlgren – Pike Valley, Nicholas Gift – Stafford, Joseph Trimble – Linn, Lane Peter – BV Randolph, Colton Heskett – Hoxie, Caiden Muisick – Burlingame , Dylan Loos – Udall, Austin Kinderknecht – Trego,Mason Duskie – Lakeside, Jon Lee – Waverly, Dylan Schmidt – Caldwell, Dellon Shelton – Hodgeman County, Dawson Stevens – Northern Valley, Blair Hoffman – Dighton, Kaden McKee – Pleasanton, Jake Newton – Waverly, Caden Bach – Northern Valley, Justin Basart – Stockton, Cade Cohorst – Hanover, Garret Dailinghaus – Frankfort, Jesus Saenz – Northern Valley, Luke HIggason – Otis Bison, Tayton Wheeler – St. Francis, Adam Albertini – St. Paul, Tanner Groene – Central Burden, Drake Steinbrock – Clifton Clyde, Devin Ryan – Central Plains, Drake Steinbrock – Clifton Clyde, Montana Giffin – Burlingame, Tayte Halderman – Sedan, Alex Hickel – Central Plains, Jake Wellbrock – Victoria, Kyle Naereabout – Centre, Nathan Ohlde – Clifton Clyde, Andres Rios – Ness City, Mason Doll – Central Plains, Jarrod Dibble – Hoxie, Karson Waters – Macksville, David Cramer – Dighton, Braden Sears – Little River